С връчването на наградите на 19-ия София Филм Фест приключи официалната програма на фестивала, но самият той продължава с пълна сила и тепърва предстои стартът на една от най-силните и очаквани панорами в неговите рамки – хонконгските филми за бойни изкуства.
От тази събота, 21 март, 2015 г., зрителите ще могат да видят шест от най-емблематичните хонконгски филми в жанра, които са с участието на екшън икони от ранга на Брус Лий, Джаки Чан и Джет Ли: „Пътят на дракона” (1972), „Близки срещи от страшен вид” (1980), „Дуел до смърт” (1983), „Младият майстор” (1980), „Отвъд закона” (1986) и „Имало едно време в Китай 2” (1992).
Повече подробности за панорамата може да откриете в официалното прессъобщение.
Първа ретроспектива на
Хонконгските филми за бойни изкустваПрограма – ДОМ НА КИНОТО
21 март, 20:00 – ПЪТЯТ НА ДРАКОНА (1972)23 март, 18:00 – БЛИЗКИ СРЕЩИ ОТ СТРАШЕН ВИД (1980)
24 март, 18:30 – ДУЕЛ ДО СМЪРТ (1983)
24 март, 20:30 – МЛАДИЯТ МАЙСТОР (1980)
25 март, 18:00 – ОТВЪД ЗАКОНА (1986)
29 март, 15:00 – ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ В КИТАЙ 2 (1992)Инициативата е реализирана благодарение на официалното представителство на Специален административен район Хонконг за Европейския съюз и за 14 от държавите-членки, както и за страната кандидат-член Турция. Мисията на представителството е да насърчава двустранните връзки между Хонконг и Европейския съюз, по-специално по отношение на икономически, търговски, инвестиционни и културни въпроси. Екипът е в постоянен контакт с Европейската комисия, правителствата на държавите членки по силата на тяхната компетентност, бизнес и търговските сектори, както и културните и медийни организации в рамките на ЕС. Специалният отдел InvestHK осигурява актуална информация за европейските предприятия, които имат интерес да инвестират в Хонконг или да установят свое присъствие там.
Икономическият и търговски офис на Хонконг в Брюксел от 1 юли 2006 година е „Централно управление” на Хонконг в Европа. Той е подкрепен от икономическия и търговски офис на Хонконг в Лондон и новоучреденият икономически и търговски офис на Хонконг в Берлин.
В момента икономическият и търговски офис на Хонконг в Брюксел е в контакт с 15 европейски държави (по азбучен ред):
Белгия, България, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Португалия, Румъния, Турция, Франция, Холандия, Хърватска
Офисът организира посещения на висши служители в тези страни, за да улесни обмена на информация на високо равнище между Хонконг и споменатите държави. Той организира и семинари за насърчаване на търговията и инвестициите, културни и научни форуми, като филмови фестивали и празненствата за китайската Нова година. Целта на екипа на офиса в Брюксел е да популяризира ключовата позиция на Хонконг сред контактите в политическия, търговския и медийния сектор.
Свободното слово и свободният обмен на информация и идеи са основна част от ценностите на Хонконг и са гарантирани от Основния закон, изпълняващ ролята на конституция. Благодарение на това хонконгското кино има своя собствена идентичност и уникална харизма.
Филмите от програмата „Хонконгски филми за бойни изкуства” са великолепни посланици на разнообразието и творчеството на Хонконг и дават прекрасен шанс на зрителите да опознаят част от Изтока чрез киното му.
Красота!!! Ето това бяха златните години на филмите за бойни изкуства, където нямаше прекалено летящи индивид, където ударите си бяха истински и зрелищата също, където нямаше разни зализани момченца, показващи манекенски способности и нито грам бойни умения… Ееех удари ме право в носталгията 🙂
Аз лично бих препоръчал Righting Wrongs (много добър самостоятелен филм на вечно подценявания Юен Бю) – там бойната хорегорафия е на много високо ниво, съчетано с брутални сцени (горката Синтия Ротрок),
Spooky encounters на Само Хун дава началото на цял нов поджанр (geung si или преведено на груб български – филми с вампири, най-известния от които става Mr. Vampire с легендата Lam Ching Ying), съчетанието между комедия, тупалки и малко страшни сцени е просто уникална.
Young Master – първият филм на дядо Джеки за новата му (тогава) компания Golden Harvest след бягството му от мизерията на Lo Wei, показва много за таланта му на режисьор и хорегораф на бойните сцени, а боят му в края с корейския майстор Wong In-sik е един от най-запомнящите в кариерата му.
По принцип летящите сцени са ме изпълвали с известно отвращение, но не мога да отрека качествата на поредицата Имало едно време в Китай (once upon a time in China), където историческата личност на майстора Wong Fei Hung (изигран от Джет Ли) се сбъсква с доста неприятности във Фошан и околностите, но голяма заслуга за култовия статус има бойната хореография, сред която Джет и Дони Йен си разменят удари (макар и подсилени на места с жици) под акомпанимента на заглавната песен на George Lam – Man of determination. Увлякох се малко, но така е като пиша за любимия си жанр 🙂
Поздрави
Има нужда от подобна панорама и на други специфични жанрове.