Изкуство може да твори всеки – важно е да бъде видяно то с очите на откривател и да стигне до възможно най-много хора, които имат сетива да го оценят. Това важи и за киното (такава рядкост са истински изкусните филми!), но е абсолютно валидно и за реалните човешки съдби, които често стават обект на киноразкази. В конкретния случай става дума за сценаристката Шери Уайт и ирландската режисьорка със сериозен опит в телевизията Ашлинг Уолш, пресъздали историята на Мод Луис – една обикновена жена от Канада, смачкана от артрит, която си намира работа като домакиня в стопанството на стар ерген, сърдит на целия свят, а рисунките й се превръщат в световна сензация…

Историята се случва преди повече от 70 години в Нова Скотия. Светлооката, интелигентна Мод, чиито ръце са деформирани от артрит, мечтае да бъде независима и да се освободи от вечно бдящото над нея семейство. След смъртта на родителите й, тя заживява при леля си и продължава да намира утеха в рисуването на коледни картички. Един ден решава да отговори на обява за домашна помощница в домакинството на Еверет Луис. Той живее в едностайна къща, без електричество и канализация, и се препитава със събиране на отпадъци и продажба на риба. Има си всичко необходимо и сам на себе си е господар – само си няма жена, която да чисти и да готви. Когато Мод се появява неочаквано на вратата му, той не може да си представи, че малката, смачкана женица с болезнен вид ще може да се справи с работата. Тя е твърдо решена да отстоява своята независимост и макар да се погаждат трудно, след известно време Еверет започва да изпитва необходимост тя да е около него; връзката им се задълбочава, тя продължава да рисува, а когато става ясно, че на хората им харесват нейните рисунки и биха си ги купили – той окуражава творческите й пориви. Партньорството между Мод и Еверет се развива и ги сближава по неочакван и дълбок начин… Мод Луис се превръща в една от най-известните създатели на самобитно изкуство в Канада – рисува върху най-различни повърхности, включително навсякъде в малката къщурка, в която двамата с Еверет живеят в бедност до края на живота си. След като домът им започва да се руши, група ентусиасти създават общност и инициират запазването на автентичното изкуство, създадено от Мод. В началото на 21 век няколко от картините й са продадени на търгове за над 15 хиляди долара, като една от творбите й достига цена 22 200 долара!

Maudie”, режисиран от Ашлинг Уолш, има две изключителни попадения, които могат да гарантират успеха на филма – това са Сали Хоукинс и Итън Хоук. Изборът на двамата актьори за двете главни роли е безупречен изстрел в десятката! Единственото, което бихме добавили е, че много ни се иска този филм да успеем да го видим на голям екран, което си е загубена кауза в извънфестивално време…

Премиерата на „Maudie” е била на 2 септември 2016 година на фестивала в Телюрайд и оттогава пътува по различни фестивали в Канада и САЩ – днес представят филма в Сан Франциско, утре – в Шербрук. Разпространението му във Великобритания, Ирландия и САЩ е предвидено за стартира от 16 юни.

Similar Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *