Поредната филмова фиеста приключи с бляскава вечер, в която бяха раздадени едни от най-ценените награди в света на киното – призовете в Кан. И най-щастливият от притежателите на престижни отличия е американският режисьор Шон Бейкър – той получи „Златната палма“ за 2024 година от ръцете на легендата Франсис Форд Копола за своя нов филм Anora.
Бейкър е дързък и талантлив творец, с когото сме имали шанса да разговаряме лично като гост на София Филм Фест през 2018 година, когато представи Проектът „Флорида“ (дебютирал пред публика в „Петнайсетдвенката на режисьорите“ в Кан 2017, номиниран за чуждоезичен „Оскар“). Осмият му пълнометражен филм – Anora разказва за бурна романтична връзка между танцьорка, специализирала се в екзотични танци, и неприлично богат син на руски олигарх. Бейкър посвети престижната награда на „всички секс-работници – от миналото, настоящето и бъдещето“ и обърна специално внимание на факта, че филмите трябва да се правят за разпространение на кино:
„Светът трябва да помни, че да гледаш филм у дома, докато скролваш новините на телефона си и проверяваш мейлите си, не е правилният начин да фокусираш вниманието си, въпреки че технологичните компании биха предпочели именно това. Да гледаш филм заедно с други хора в киносалона е едно от най-великите социални преживявания. Ние споделяме смеха, тъгата, гнева, страха и се надяваме да постигнем катарзис – заедно с приятели и непознати в залата. Бъдещето на киното е там, където бе и неговото начало – в киното!“
Три почетни приза „Златна палма“ бяха връчени на безспорни колоси в света на киното – при откриването на фестивала Мерил Стрийп получи това отличие, анимационното студио „Гибли“ също бе удостоено с тази чест, а във вечерта на закриването Франсис Форд Копола лично връчи наградата на стария си приятел и колега Джордж Лукас.
Ще напомним състава на журито на международния конкурс на 77-ото издание на филмовия фестивал в Кан – председател бе Грета Гъруиг, а нейни колеги бяха испанският режисьор Хуан Антонио Байона, турската актриса и сценарист Ебру Джейлан (съпруга на притежателя на „Златна палма“ за Зимен сън Нури Билге Джейлан), италианският актьор Пиерфранческо Фавино, японският режисьор Хирокадзу Корееда, ливанската актриса и режисьор Надин Лабаки, френските звезди Ева Грийн и Омар Си, както и американската актриса Лили Гладстон. Вторият по значимост приз – Голямата награда на журито – бе връчена на първия индийски филм, селектиран в официалния конкурс в последните три десетилетия – All We Imagine as Light на Пайал Кападия.
Журито присъди и съвсем нова специална награда – на иранския режисьор Мохамад Расулоф, който представи своята политическа драма The Seed of the Sacred Fig. Той е поел изключително сериозен риск да присъства лично в Кан, тъй като е осъден на осем години затвор за работата по тричасовия филм, който анализира движението „Women, Life, Freedom“ чрез съдбата на едно семейство, чиито две дъщери се опитват да разберат какво е директното участие на баща им в политическия режим на страната.
Два важни акцента, свързани с българското участие в тазгодишния Кан, са „Златната палма“ за късометражен филм, присъдена на копродукцията The Man Who Could Not Remain Silent на режисьора Небойша Слепчевич, реализирана с българско продуцентско участие и с подкрепата на ИА „Национален филмов център“, както и отличието за най-добра актриса в конкурсната програма „Особен поглед“ за индийката Анасуя Сенгупта и ролята й в новия филм на Константин Божанов The Shameless, представен като Works in Progress през март на 21-вото издание на копродукционния пазар София Мийтингс.
Тук може да видите и пълния списък с наградените филмови творби:
Международен конкурс
Palme d’Or: “Anora,” Sean Baker
Grand Prix: “All We Imagine as Light,” Payal Kapadia
Director: Miguel Gomes, “Grand Tour”
Actor: Jesse Plemons, “Kinds of Kindness.”
Actresses: “Emilia Pérez”
Jury Prize: “Emilia Pérez”
Special Award (Prix Spécial): Mohammad Rasoulof, “The Seed of the Sacred Fig”
Screenplay: Coralie Fargeat, “The Substance”
Camera d’Or (за дебютен филм): “Armand,” Halfdan Ullman Tondel
Camera d’Or Special Mention: “Mongrel,” Chiang Wei Liang, You Qiao Yin
Short Film Palme d’Or: “The Man Who Could Not Remain Silent,” Nebojša Slijepčević
Short Film Special Mention: “Bad for a Moment,” Daniel Soares
Golden Eye Documentary Prize: “Ernest Cole: Lost and Found” and “The Brink of Dreams”
Queer Palm: “Three Kilometers to the End of the World”
Palme Dog: Kodi, “Palm Dog”
FIPRESCI Award (Competition): “The Seed of the Sacred Fig,” Mohammad Rasoulof
FIPRESCI Award (Un Certain Regard): “The Story of Souleymane,” Boris Lojkine
FIPRESCI Award (Parallel Sections): “Desert of Namibia,” Yoko Yamanaka
Конкурс „Особен поглед“
Un Certain Regard Award: “Black Dog,” Guan Hu
Jury Prize: “The Story of Souleymane,” Boris Lojkine
Best Director Prize: (ex aequo) “The Damned,” Roberto Minervini; “On Becoming a Guinea Fowl,” Rungano Nyoni
Performance Awards: “The Shameless,” Anasuya Sengupta; “The Story of Souleymane,” Abou Sangare
Youth Prize: “Holy Cow! (Vingt Dieux),” Louise Courvoisier
Special Mention: “Norah,” Tawfik Alzaidi
„Петнайсетдневка на режисьорите“
Europa Cinemas Label: “The Other Way Around,” Jonás Trueba
Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “This Life of Mine,” Sophie Fillières
Audience Choice Award: “Universal Language,” Matthew Rankin
„Седмица на критиката“
Grand Prize: “Simon of the Mountain,” Federico Luis
French Touch Prize: “Blue Sun Palace,” Constance Tsang
GAN Foundation Award for Distribution: Jour2Fête, “Julie Keeps Quiet”
Louis Roederer Foundation Rising Star Award: Ricardo Teodoro, “Baby”
Leitz Cine Discovery Prize (short film): “Guil Sela,” Montsouris Park