Дори и да забавим – не пропускаме интересните теми! Оправдателният лайтмотив на нашата новинарска рубрика е познат – време е да го последваме за пореден път с новина за филма на Мичел ФранкоNew Order“, чиито трейлър е силна заявка за нещо стряскащо и сериозно – и като тема, и като реализация.

Провокативен, брилянтен, пълен с енергия, „най-добрият филм за годината“ – решихме, че е редно да споменем част от епитетите, подредени от отзиви на световните кинокритици, а дали противопоставянето на социалните слоеве (в което и да е общество) може да доведе до благоприятен развой на събитията – ако търсим отговор на този въпрос, може би е нужно не само да гледаме филма, но и да направим опит за (глобална) промяна?!…

Важно е да притежаваш дързост и да не изпитваш притеснения от разрушаване на граници – това важи с особена сила за творческите личности, които преследват филмовите си идеи с постоянство и упорство. Замислена преди повече от шест години, дистопията „New Order“ изглежда абсолютно реална, при това в съвсем близко бъдеще. Никак не е случаен фактът, че миналата година журито на най-стария филмов фестивал в света – Венецианския, присъди на мексиканския режисьор Голямата награда – второто по значимост отличие, след прочутия „Златен лъв“.

Семейството на Мариан, представители на висшата класа в обществото, посрещат гости на нейната сватба, а в същото време улиците на града са залети от протестиращи. Появява се бившият наемен работник Роландо, целият в кръв и с пистолет в ръка, търсещ медицинска помощ, а междувременно зелената боя превзема все по сериозни територии, както и жадните за разруха и мъст бедняци, които се опитват да извоюват някаква справедливост. След разрива, предизвикан от класови различия, идва и опустошителната рекапитулация от действията на правителството – редът и законът отстъпват място на хаоса…

New Order“ се възприема като социален коментар, който отдавна се очаква. Увеличаването на напрежението между различните прослойки в обществата се усеща дори в социалните медии, където е престижно/задължително парвенютата да парадират с благосъстоянието си. Не е ясно кога ще изгърмят бушоните на средностатистическата средна и под-средна класа – и може наистина да настане време за „преразпределение на благата“ (който не е внимавал в часовете по история, да се върне век назад и внимателно да изучи например болшевишката революция). Както вече споменахме, филмът на Франко изглежда дръзко, стряскащо и определено правдоподобно и съвсем естествено провокира интереса на публиката.

new-order-poster-20210513

Ролите са разпределени между Найан Гонзалес Норвинд, Диего Бонета, Саманта Язарет Аная, Дарио Язбек Бернал, Патрисия Бернал и др. Номиниран за наградата на публиката за най-добър филм в Сан Себастиан, носител на приз от фестивала в Стокхолм, и още една награда от Венеция – „Златно лъвче“ на младата публика, след като бе представен и в Торонто, както и на над 20 фестивала (физически и виртуални) в цял свят, очакванията са „New Order“ да се появи в разпространение на голям екран в САЩ на 21 май 2021. Да видим какви ще са отзивите… 

Similar Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

2 Comments

  1. This looks great – but is that not why we go to the cinema in the first place, to ‘experience and live out’ stuff, which is unlikely to ever take place in our (real) lives…?