Носталгията умря отдавна. Реалността системно и методично разпердушини в безброй космични частици надеждите на феновете, възродени от Дж. Дж. Ейбрамс, незнайно как/защо оцелели след осмата част от „епопеята на всички времена” и особено нагло стъпкани с обидно слабия „Соло: История от Междузвездни войни”. Признавам абсолютно честно – беше ми тъжно след „A long time ago, in a galaxy far, far away…”, защото посрещнах с тотално безразличие легендарното STAR WARS. Не си бях представяла, че така ще свърши всичко, но… тази последна трилогия доказа, че (както във всяка връзка!) ако едната страна се постарае изключително много, може да убие чувствата на другата. Макар да ми се струваше невероятно, аз наистина гледах (голяма) част от „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“ с отстранен и супер хладнокръвен поглед и регистрирах стъпките в сюжета, измислени като продължение на историята.
Отдавна беше ясно, че епизод IX ще бъде посветен на „проглеждането” на Рей в собственото й минало и на завършването на обучението й, независимо от посоката. Трейлъри загатваха за мрака в душата й, ние си спомняхме отчетливо специалната й връзка с Кайло Рен и дори се правеха рекламни уловки на болната тема „родители”. Най-големите инати, които все още не искат да признаят, че Disney се подиграват на целия свят с безкрайното роене на междузвездни „spin-off”-идеи, със сигурност са се вълнували от въпроса за бъдещия антагонист – след като си убиха Сноук, а напереният Рен е емоционално нестабилен в присъствието на своеобразното си „светло” алтер-его, кой би бил правилният избор за водач на Първият/Последен ред?! Ето как, подобно на „Deus ex machina” в безизходната ситуация, групата сценаристи (сигурно и продуценти!) просто си решават да върнат от небитието легендарния император Палпатин – чухме го в трейлъри, видяхме силуета му на постер, логично би било неговите действия да моделират (до известна степен) сюжета. Пък и мракът с тайните си привлича по „default” всички герои във всички истории по света, и затова цялата група стари познайници се втурва да го търси – някои искат да почерпят сила, други жадуват унищожението му. Регистрираме генералното решение за посоката, в която ще се развиват нещата, и безстрастно си отбелязваме, че уводната част на филма е съставена от декларативни епизоди, които не събуждат незабавно желание за съучастие в историята.
По-нататък ще трябва да четете само ако вече сте видели филма, защото няма как да се опазим от „спойлъри”…
И след това започва играта на „котка и мишка” между двата магнита, чиито движения оформят мозайката на цялата финална трилогия – бялото и черното, светлината и тъмнината, последния джедай и последния ситски лорд (за момента не броим Императора заради вампирски бледоликия му вид и поддържащите системи!), Рей и Кайло Рен. Скептиците ще кажат, че изначално решението да се повери забележителна сила в девойката-боец е повлияно от обществените брожения и стремеж за всякакво равноправие в света извън киното, и сигурно това е вярно, но именно това разпределение на Силата дава възможност за използване на любовта като движеща сила, каквито бяха стремежът към спасение и изкупление (в оригиналната трилогия) и гордостта и жаждата за власт (в трилогията-предистория). Епизодите във филма, които имаха най-силно въздействие върху мен, се оказаха тези, в които се развиваше своеобразния танц на Силата между Рей и Рен – съревнование, упорство, безнадеждност, сигурност, дързост и предизвикателства, спокойна увереност и истерично безсилие – всички нюанси присъстват в душите и на двамата герои. Именно затова те се допълват толкова перфектно, именно затова Кайло обръща внимание на уникалната „диада”, която образуват и която Палпатин най-себично използва за (буквално) изсмукване на жизнени сили. Дуелите между Рей и Рен ме изненадаха приятно с идеята за „пресичане” между пространствата и с добра хореография. Отнемането на живот и връщането му чрез енергийната мощ на Силата също се оказа интересно решение в два неочаквано силни емоционални епизода – в единия изпълнената с разкаяние за удара си Рей действа интуитивно и заличава белезите (в душата) на Кайло, а в другия Бен завещава любовта си на Рей съвсем безкористно и самоотвержено… И всъщност разкритието на произхода на „малката вехтошарка” няма чак толкова сериозно значение за развръзката на историята – със знанието, че именно Императорът е станал причина за смъртта на родителите й, със силата, която е успяла да овладее (под ръководството на Люк и Лея) и с мощната подкрепа на цялото джедайско воинство в мислите й, Рей пак щеше да излее гнева си при вида на полуразрушената бунтовническа флотилия (едно от многото „намигвания” към „Завръщането на джедаите”)…
Ако проследим трансформацията на Кайло Рен от момента на появата му в „Силата се пробужда” до финала на тази трилогия ще се убедим, че наистина този образ се оказва най-богат на нюанси и емоционални сътресения. Цяло щастие е, че продуцентският екип на Disney са успели да ангажират един от най-талантливите съвременни актьори Адам Драйвър, който продължава да доказва, че може да се справи с всякакви задачи. И има късмет, че авторският екип съчинява толкова специална арка за неговия герой, за да може той буквално да осмисли действието и развръзката на епизод IX. Всякакви високопарни приказки за приятелството и вярата в това, че обединените сили на Съпротивата могат да се справят с бруталната сила на Първия/Последния ред наподобяват есенни листа, разпръснати от вятъра в момента, в който Императорът насочва своите истерични мълнии към небето – точно тогава най-важни се оказват стоманената воля за победа на всяка цена и до последен дъх, в съчетание с безрезервната преданост, която е способна да събуди отново ритъма в сърцето на поваления воин…
И все пак не бива да забравяме, че основната цел на тази киноистория е да разкаже на феновете, на скептиците и на многобройните обикновени зрители една екшън-приказка, чието действие се развива на различни чудни планети и в чиято сърцевина е вечният, глобален конфликт между добро и зло. Супер субективното ми мнение е, че екипът по реализацията на „Възходът на Скайуокър” не успява да се справи задоволително с тази задача. Признавам си, че колкото и да ме изпълваха с ентусиазъм (в миналото) битките между имперски разрушители и всевъзможни бунтовнически кораби (в един момент в епизод IX те наистина се оказаха „от кол и въже” и от всички краища на Галактиката), сега гледах на тези епизоди като на задължителен пълнеж във филмовия разказ, като на екшън-елемент за публиката, която неизбежно ще очаква „звездна” битка в Star Wars! Познатите герои на Оскар Айзък и Джон Бойега нямаха интересни актьорски задачи – нужно беше да се щурат от единия до другия край на галактиката след и заедно с Рей, а в момента, когато генерал Органа напусна материалния свят се оказа, че никой не е готов да заеме нейното място. Да, този детайл им го признавам като интересен акцент – повярвах на По Дамерон, когато от устата му се изтръгна вопъл за неговото безсилие и тоталната безизходица, в която са изпаднали бунтовниците/съпротивата. Хубаво допълнение беше включването на Били Дий Уилямс с мъдростта на годините на Ландо Калризиан; харесаха ми и избраните моменти, в които да се появят още два от иконичните образи на легендарната сага, а се оказа, че дори и да е имало CGI-намеса в епизодите с Кари Фишър, аз не забелязах нещо, което да стои или изглежда неестествено в нейния образ – достоен и прецизен реверанс към наследството на любимата на всички принцеса Лея!
Странно е, когато въпреки съвършената визия, внушителните хрумвания (с подземните императорски селения, изпълнени със сенки, тип „дементори”; с гигантските вълни около разрушената Звезда на смъртта; с директните препратки към епизод VII и катераческите умения на Рей), въпреки несравнимите музикални детайли, изпипани от бог Джон Уилямс, въпреки изпълнените с неподправена емоция моменти, цялостното впечатление от филма остава… сякаш счупено. Все едно гледам нечия история през несъвършен кристал. Все едно Дж. Дж. Ейбрамс е събрал елементите на една мозайка и се е опитал да направи спойката по между им с невидимо лепило, но формулата му нещо е дефектирала – и някои от ръбчетата се очертават (неприятно) в общата картина. Вярвам, че не се подвеждам от изстиналото си (към сагата) сърце, защото наистина открих епизоди, в които потънах и ги изживях с героите. Но в същото време имаше моменти, в които искрено мразех цялата корпоративна пасмина на Disney, включително Ейбрамс, които много добре знаят как да използват всички задължителни клишета, кодове и комбинации от сюжетни елементи, за да манипулират зрителите… Може да е преувеличено, но смятам този подход за предателство – за мен Star Wars са искрено творение на въображението на Джордж Лукас, който доста амбициозно, но чистосърдечно е започнал някога да разказва една история. Как се разрасна тя впоследствие и постепенно се „бетонира” като една от машините за пари на Disney – на тази метаморфоза бяха свидетели вече няколко поколения зрители. Някои са упорити във фенската си посветеност, други отдавна са прогледнали за трагичната истина на реалността, трети таяха надежда (поне) за достоен финал. Аз си мислех, че докрая ще мога да остана в третата група, най-малкото заради режисьора. Но явно не е имал достатъчно сили да се бори по-самоотвержено с вездесъщата продуцентска воля… Ако можех да размахвам джедайски меч, бих „наградила” кака Кенеди със съдбата на Сноук…
Колкото повече мисля за „Възходът на Скайуокър”, толкова по-отчетливо си спомням детайли, които развалят първоначалното ми, по-скоро приятно впечатление от премиерната среща с филма. Вероятно след време ще бъде възприет като достоен завършек на „оригиналните” три трилогии, но за огромно мое съжаление той не е Онзи, Очакваният, Великият ФИНАЛ… Не ме остави без дъх, не ме потопи в себе си, не ме отвя… А нали знаете – всичко, което не е най-доброто възможно, може лесно да (из)падне в средната категория, на посредствените творения…
Зная, че всички трябва да отидат (или на IMAX, или на 4D!) да видят „Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър” – ако не го гледаш с претенциозните очи на вечен фен, филмът е изкусно сътворено забавление, с готини, познати герои, с вихрени екшън-епизоди и с логичен, „захаросан” и толкова сантиментален финал, че направо не е за вярване. И за да не ме боли (прекалено много) сърцето, аз избирам да се връщам към моментите, в които двете същности на „великия предел” се допълваха и преливаха една в друга…
…Love is free, free is love
Love is living, living love
Love is needing to be loved…
(John Lennon)
Още не съм го гледал новия „Междузвездни войни“ ( ще изчакам появата му в торентите- след всички простотии и латино-американски „сапунени“ номера от страна „Дисни“, мисля е абсолютно губене на време и пари човек, без значение дали е фен или не, да ходи до киното) и все пак съм почти 100 процента сигурен, че мнението ми ще се затвърди. А именно,че „Епизод 8“ е може би ЕДНО ОТ НАЙ- ДОБРИТЕ НЕЩА, което се е пръквало в тая изцедена и издоена до дупка Star Wars- вселена 🙂 … И , че „финала“ (засега-щото всички сме наясно, че „Дисни“ ще продължат да доят) ще е нещо блудкаво и банално-предвидимо, което Ейбрамс е направил единствено за да угоди на феновете и (особено) на алчните копелдаци в „Дисни“…
П.П. Браво, Светли! Готина заигравка в началото на статията с една от любимите ми песни от един от любимите ми дебютни албуми на една от любимите ми групи 🙂 … Поздравления! Това наистина е Краят на една сага, която (май) трябваше да си остане с трите (оригинални) епизода на Лукас 🙂 …
https://youtu.be/eqgXGMAS__M
барем дай десет лева за билет, пусачо на тъпотии.
хем свидлив, хем голям специалист.
Ава, чиляко, ти акъл имаш ли?!? Шъ давам 10 лева за подобни Стар Варс 🙂 – Дисни простотии!!! Е, когато кака ти Кенеди и останалата алчна паплач в „Дисни“-то почнат да правят по качествени, НЕ-инфантилни и филми, предназначена за зрители „12 плюс години“, може и да размисля и да отделя някое и друго левче 🙂 …
Филмът е мехария, но е по-добре от ужасния осми епизод.
Няма да чета и гледам нищо, докато не видя филма 🙂 Но видях, че оценките на феновете са около 7
Ефектно заснет и може би щеше да е успешен, ако не бяха насрали оСми Епизод. Жалко и за МиндиЛориан, рядко невдъхновен и скучен!
Гледах го днес абе не е баш баш.
За този епизод Лея.Люк Соло поне се меркат от време на време.
Ама за другите без тях не ми се мисли.
Носталгията не работи, няма части за поправка. Тя лежи погребана в топлия пясък, огрян от залязващите слънца.
На първо гледане, епик шит. Неслучайно някой мъдър човек е казал преди да пръднеш, да отидеш по голяма нужда.
Радвам се все пак, че Кери Ръсел имаше малко екранно присъствие. Обаче се замислих какво стана с Джар Джар Бинкс и имаше ли участие в този сезон?
Сетих се и за една популярна песен от близкото минало, чийто по-съвременен вариант би бил: Рей, Рей, ху да фък ис Рей 😀
Синът на Брендън Глийсън, който е пълен бездарник спрямо баща си приятно ме изненада в една сцена, след близо час. Най-хубавата дотук. Плюс Ландо и още няколко тривиални, но мили сцени.
Час и 42 и поредното безумие, така де гавра … и така до края. Обще взето гледахме Терминатор, Х-мени, Отмъстители, ДиСи джендъри и т.н., но не и Междузвездни войни …
Като се абстрахираме от класиката 4, 5 и 6 и модерната класика 1, 2 и 3, съвсем нормален филм за наши дни: логика нулева, спец ефекти на килограм и мултикултурална пропаганда на макс. Ще минат още много години преди бъдещите поколения да оценят усилията на един хер и на един тавариш …
Заключение: трябва да си блек, за да се уредиш с тройка, както и че черните са най-големите расисти днес. После обаче го обърнаха на педофилия … БГ сапунките са една идея по-добри от този епизод, пепел ми на устата :fczamunda: Най-добрата новина, засега, е че това наистина е краят предвид събитията с Бени маската. В противен случай сагата щеше да се превърне в турска сапунка, което може би не е толкова зле :thumbsup:
Имаше доста напъване в коментара ти, може би е трябвало да отидеш до тоалетна. Напъване и желание за оригиналност, ама до там. Сори, не е забавен.
Епизод 9 е прекрасен филм. Няма да бъде бокс офис провал. Вече е добре приет, както и предишния епизод, който е правен от истински фен на сагата, не просто почитател, а въплъщение на дълбочината във философските послания и драматургията, в нейната фракталност. Възходът на Скайуокър има сковаващо-мрачна естетика, сцени от отвъдното, сантиментални препратки. Императорът беше възкръснал и станал по-мощен, макар прикован в статична сянка. Накрая пак хапна дръвцето, този път от внучката си. Няма да давам повече спойлери. Джон Уилямс вкара две нови теми и брилянтно прокара добре познатите и обичани химни в оригинал и на нов глас. Няма еуфория. Има тъга.
Чак пък прекрасен, по-скоро посредствен. И не мисля, че е чак толкова голям фен, щом не знае как се ползват лазерните мечове.
смени наркотиците….
Един от любимите ми моменти е, когато Палпатин взе нещата в свои ръце и реализира мечтата на Тесла, електрифицирайки универсума. 😉
Просто беше смешно…..ненужно……абе…..голям зор за да се напълнят 2 часа и половина филм. Рей с кануто през вълните…..?
Вчера го гледах и на излизане от киното бях тъжен. Защото този филм трябваше да бъде завършека на 40 годишната сага. И трябваше да бъде много по-добър.
Но както някои известни ютубъри вече го определиха – този епизод 9 е огромна тоалетна хартия, с която се опитаха да избършат задника на Дисни, заради епизод 8. Този епизод отчаяно се опитваше, с почти всяка сцена във филма, да се извини на феновете зариди еп. 8. И…Не се получи! Можеше да се получи, ако филмът беше с времетраене от около 7 часа, за да неутрализира еп.8, и да изгради добра история за еп.9. Но тази версия, с това времетраене, е крайно недостатъчна и филмът е страшно разпокъсан. Събитията се случват със супер светлинна скорост, с по 4-5 различни сцени за много кратко време. И всъщност няма никакво време за изграждане на арка на героите. Освен Рей и Кайло всички останали герои са като декор за филма. И може би този епизод трябваше да бъде кръстен „Рей, Кайло и приятели“, вместо „Възходът на Скайуокър“. Въпреки че в края на филма, все пак се споменава фамилията Скайуокър, и за някои това може да мине за възход.
Иначе като цяло филмът има някои добри сцени, както и добри хрумвания.
В епизод 5 имаме “I am your father“. А в еп. 9 имаме -„I am your Grandfather“. Та драмата е налице, въпреки че вече не поражда същите чувства, както в еп. 5. И може би този епизод щеше да е подобаващ финал за феновете, ако не се опитваше да замаже еп.8, и ако последният не съществуваше.
Оценка на филма между 5,5 и 6,5, в зависимост дали те е обхванало предколедното настроение, или не. И ако филмът беше по-дълъг, и ако го нямаше епизод 8, то може би щяхме да имаме различен филм, с по-висока оценка. Но много „ако-та“ станаха!!!
Няколко хора, пръснати по различни сайтове, се опитват да заличат фактологичната истина, а тя най-точно се вижда в статистиката на посещаемостта на прожекциите и свалянията в мрежата. Останалото е субективна оценка и интерпретации. Според квантовата теория, ролята на наблюдателя оказва влияние върху обекта на наблюдение или казано с други думи, настроение, нагласи, придобита специфична опитност, оказват влияние върху възприемането на едно произведение. Важно е с какви очи гледаме, накъде насочваме погледа, какво забелязваме и какво пропускаме. Опитът за манипулация се получава, когато един или няколко фрагмента се изваждат от контекста и се вкарват в друг. Така се изкривява действителността. Изкривявания се получават, когато има натрупване на баласт в съзнанието, което е професионално изкривяване при кинокритиците, идващо от обстоятелството, че те са принудени да изгледат поток от множество произведения и вместо това да ги направи по-точни, то ги затлачва и разсейва и се явява пречка пред непредубедения поглед. Когато има очакване, то е на базата на натрупвания. Докато не признаем, че детето в нас продължава да живее и всички придобити опитности, когато ги държим в съзнанието и пречупваме действителността през тях, се явяват преграда пред непосредственото възприятие, ще изпадаме в заблуждение и ще се противим на фактологичната истина.
По квантовата теория според теб, щом Фики има повече гледания в тубата от Жлъч, прави по-качествена музика?! Безмисленото ръсене на терминология в коментар, не значи, че казваш нещо умно, това … не по квантовата теория.
Честито Рождество! За да се открие смисълът по-лесно, добро условие е да не се разсейваме с поп-фолк и др. подобни, където няма втъкана приложна наука. Опитите да се насочва вниманието на хората тук към други филми, които може да са значими за някои от вас, ще ударят на камък. 😉
Боксофисът е доста под очакванията за премиерния уикенд и нещата хич не са оптимистични в тази посока, така че ако това е критерият и нв зрителят си казва тежката дума, не няколко души пръснати по сайтове. Да не мислиш, че е голям кеф да ходиш да споделяш разочарованието си от нещо, на което си заклет фен….
Няма песимизъм. Филмът оглавява стабилно боксофис класациите. Сравняването с предишни филми на поредицата от минали години не е коректно, тъй като средата е различна. Сега камера-версия изтече втори ден след премиерата. Средата е демократизирана и въпреки това хората продължават да ходят масово на кино и то на този този филм, а че някои от тях си кривят душата и се заяждат понеже нямат друга работа или изпълняват задача да популяризират негледаеми глупости тук въобще не ме впечатлява.
сменяй хаповете, кино специалисте…
говната на дисни са фабрика за $, но дотам.
боксофили, ала бала.
това не е критерий за качество.
Човек, да твърдиш че средата е различна в година, с която пет или шест филма минаха милиард и бе бит рекорда на Аватар е явно непознаване на киното.
Боксофисът е под очакванията и даже под ритъма на епизод 8, който се счита за провал. Това вероятно значи, че няма да стигне милиард от киноразпространение. Т.е. освен че сам по себе си е тъп филма, той е достатъчно тъп и за дай хард феновете. С което свършва наистина историята и ще чакаме едно друго време някой да направи нова последна трилогия, че тази няма да се запомни с нищо. Финалът и само с нелепици.
Естествено че ще оглави уикенда, вероятно и следващия, не се сещам за силна премиера тази седмица и това ще му е. Сбогом латино полюция. Естествено е да има хора, които ще го харесат, дори само за да твърдят че го харесват, но те нямат нищо общо със сагата, нейната идея и философия, нито със създадената от Лукас вселена, в която включително си има канон от книги, с които продължава историята след завръщането на джедаите. Те убиха и това – заложиха на клет фен сървиз и доене на франчайза до изнемога. E те – изнемогнаха – хак да им е!
Разглеждам средата по отношение на тази поредица. Не ми приписвайте думи, които не съм употребил, като това, че боксофис бил критерии за качество. Отново обръщам внимание, че този епизод, както и предишния, е добре приет по гледаемост и не е боксофис провал. Твърдения в обратната посока са лъжа. За Дисни, не се притеснявайте. И преди тях, доходите от тази поредица бяха повече от продажбата на сувенири и играчки, права върху марката и др. съпътстващи сагата неща, отколкото от билетите. Дали компании като Дисни ще фалират или не, елитарните глупости няма да бъдат по-добре приети.
Напротив, провал е и осем и девет се очертава провал, както и самостоятелният филм за хан соло. Затова и преосмислиха засега стратегията си за производство на филми от вселената и замразиха проектите, като някои от тях пренасочват към телевизионна реализация в стрийминг платформата на Дисни, а не на кино. Ако прогнозите за девет се потвърдят и се срине след втората седмица ще си починем поне за дълго от комерсиалния стремеж на Дисни да точи франчайза – за щастие.
И никой не казва, че Дисни не вади пари, хеле пък от мърчандайзинг, те все пак са глобален майстор в това. Става въпрос за филмите като филми. Те не случайно след провала на всички осем викнаха Джар Джар Ейбрамс да спасява кеша и той каквото можа направи – римейк на завръщането на джедаите с латино елементи и нови джаджи за мърчандайзинг. Толкова си може момчето, ама този път и това изглежда няма да сработи, хората веднъж се излъгаха с фен сървиза в седем, с който започна падението на трилогията (нищо че беше касов успех) изтърпяха роуг оне някак и натам дават все повече назад.
Изобщо някой дето твърди че е фен на поредицата и разбира смисъла й да ги говори тези работи – показва силно непознаване на случващото се.
Продължавай да повтаряш лъжата поне още 90 пъти, пък може и да се превърне в истина. 🙂
Така и не разбрах поголовния хейт към Райън Джонсън за предния филм. Колкото и абсурдни моменти да имаше в него , от съвременната трилогия , това беше филма с опит, нещо да изглежда различно в тази вселена. Нещо да се промени и един режисьор да пробва да даде различен подход. Естествено всевъзможни орди от заклети фенове, които няма как да харесат каквата и да е идея различна от тяхната предварително изградена проекция за филма и как би следвало той да изглежда. Силата се пробужда, какво ни даде на преден план !? Почти нищо……… Нито един кадърно представен герой… Просто ни представи copy/paste на Нова Надежда с всички съвременни простотии наложени в киното.. Силна сладурана и безличен негър 🙂 Втората част, колкото и абсурдни моменти да имаше, колкото и cheesy да беше в определени моменти, поне придаде някакъв характер на тия герои (или поне се опита). Имахме някаква химия между Рей и Кайло Рен.. Имаше красиви екшън сцени. Хумор, работещ в много малки моменти, но поне го имаше. Дори Черния, тръгна да прави нещо във филма. Още от времето на един Не-тъп американски филм , където бяха го обяснили хубаво, че трябва да има един негър във филма, който да казва… „Мамка му, По дяволите, Това е гадно“ 🙂 Е в третата част се получи точно това… Рей, колкото и нелепа да е , не съм сигурен дали актрисата е слаба или просто е тотално амортизирана от сценаристите. Кайло Рен успяха да му отнемат цялото ефирно време и трябваше да върнат от не знам къде, Харисън Форд да му клати стремежите 🙂 Толкова идиотска сцена не бях виждал…. Моите комплименти за Адам Драйвър, който е уникален въпреки нелепиците на цялата трилогия. Черния искам да му извадят всичките реплики от третата част … На всеки 10 минути , той просто крещеше истерично РЕЕЕЕЕЕЕЙ …………… А искаше да и каже нещо, цял филм…… Нищо брато, никой не го интересува , ти си там просто , за цвят 🙂 А той дори имаше някакви усещания… Аджеба сигурно и той Владее Силата… Може пък да е бил замразен сперматозоид на Мастър Уинду……… Азиатската девойка, която и във втората част си беше натикана на сила в третата не знам дори, защо беше там 🙂 Поу Дамерън, който поне беше изграден като непокорен и импулсивен пилот във втората част, то в третата приличаше на български футболист на дискотека в студентски …. … Разбрахме че контрабандирал подправки, което трябваше да е най-смешното в целия филм е не беше 🙂 Видя някаква мацка с готина каска, която просто му даде медальона си, отказа се по незнайно каква причина, да се качи с него. Гръмнаха и планетата, обаче тя накрая пак се появи отнякъде 🙂 ДОри нямаше някакъв дуел с мечовете, просто имаше кадри как замахват един към друг и камерата приближава да ги даде в близък план като индийски филм… Да не говорим , появата на Палпатин как беше обяснена… Този целия флот, откъде намериха екипаж за него. Стар-дестройърите изведнъж почнаха да си гърмят планети , все едно аз пикая сутрин. Преди строят звезда на смъртта, тя докато генерира мощност, сега го нахвърляха набързо. Черния отиде намери другите черни, те си качиха конете в КОСМОСА и строшиха стар-дестройъра , братче 😉 Най-безумния край на всички времена. От какъв зор я направиха и Скайуокър 🙂 В цялата трилогия си личи , че Джар Джар Ейбрамс и Райън Джонсън не са си казали една дума един на друг. Просто някой съединява някакви кадри с изпълнени странични мисийки 🙂 Ейбрамс смаза една трилогия в лицето на Стар Трек, абсолютно същото направи и с Междузведните войни. Дайте му да направи и Индиана Джоунс или Властелинът на Пръстените и да се свършва… За съжаление, този последния филм, дори ще е успешен. Дисни сигурно ще си продадат всичките глупави играчки (ДАНО НЕ!) …
Има и една друга истина, че всички сме харесали Star Wars , когато сме били лапетии и когато изискванията ни към киното и филмите, са били доста занижени… Тъй като най-висшото нещо, което можеше да видиш по Кабеларката или в кварталната видиотека е някой безумен екшън с едногласов дублаж и как Синтия Ротрок или Долф Лундгрен ритат хора…
Сигурен съм, че подрастващите сега, ще харесат най-вероятно трилогията. Красиви сцени. Невероятна музика. Блестят ефекти навсякъде…. Дебилен хумор и някакви симпатични роботчета…. Не знам как филм като Rogue One, успя да излезе под крилото на Дисни. Там нещата определено се получиха много добре.
Това за Палпатин……просто ми стана ясно как убиха Сноук по толкова малоумен начин……явно някой сценарист извикал…..тоя го е….и…в ..гъ……ъ. връщаме императора !
Аз пък съм на мнение, че точно Епизод 7 беше най-приятен за гледане от трите, Rogue One на второ четене ми се стори по-зле, нямам идея защо!
+1
Хан Соло го убиха малоумно, Люк гомизкараха дояч на извънземни крави , а Лея неуспешна майка и пишман джедайка.
Да бяха екранизирали на Тимъти Зан поредицата.
AVENGERS>STAR WARS
а майка ти е по голяма ***** от майка ми.
не е много по темата, ама…
Навсякъде, ама навсякъде (включая уикипедия) е посочено, че
премиерата на Империята отвръща на удара в страната е през 1984г.
Трите филма били през 2 години…82, 84, 86-та.
И докато за първата и последната съм съгласен, то как
да си обясним факта, че Империята я гледах поне 5 пъти
през лятото на 1983 г.
Питах приятели, връстници, по форуми…е не и не, никой не се съгласява с мен!
Щом в интернет пишело 1984, така било!
Че и в IMDB е посочена дори дата -23 April 1984!!
https://www.imdb.com/title/tt0080684/releaseinfo?ref_=tt_ov_inf
Докато един ден напълно случайно ми попадна това:
https://www.turboimagehost.com/p/47867825/tn_20170421_111300.jpg.html?asgtbndr=1
Още с Епизод 7 на тоталния посредственяк джар джар ейбрамс (кой знае защо пробутван като новия Спилбърг – притежава около или под 1% от таланта му) нещата бяха оплескани beyond repair. Не че серията на Райън Джонсън беше връх на сладоледа, но поне имаше топки да опита нещо ново – не особено сполучливо, но опита. Няма нужда да гледам новия напън на джар джар, за да знам, че просто е изтропал поредната купчина димящ тор.
“В един квартал не особено далеч…”
Дисни окончателно свиха цялата галактика, която Лукас започна до една улица, на която всеки се сблъсква с всеки и всички са роднини като в евтина сапунена опера. Както тук, така и в Еп7, Абрамс доказа, че не го бива за нищо друго, освен да рови в миналото и да разчита на носталгия, вместо да покаже топки и да поеме рискове с нови насоки. Явно тази чест ще се падне на режисьора на новата трилогия, освен ако Дисни не продължат да лежат на стари лаври. Оценка: 5/10 (по милост)
П.С. Тази година Троновете завършиха катастрофално, Star Wars капитулира напълно… добре, че е Endgame, та да отсрами положението.
Някак си всичко беше на инат
Сагата приключва или поне съществен етап от нея е завършен и ще направя ретроспектива. Когато гледам Междузвездни войни пред мен се разкрива културната съкровищница на човечеството. Не ми направи впечатление Лукас да оповестява, че е почерпил вдъхновение и от Толкин. В интервюта цитираше други автори. Може да го е постигнал без да го осъзнава. Да, той надстрои, пренесе действието в космоса, но буквалните цитати в заглавието от Завръщането на краля и особено: „Искам да те видя със собствените си очи“ в сходна ситуация са факт. Възможно е присъствието на Лорънс Каздън да засилва това влияние. Вместо почитателите на Властелинът да се почувстват само поласкани от това, че са представени в Междузвездни войни, част от тях скочиха нападателно, чувствайки се ограбени. Можеха лесно да бъдат успокоени с едно почтително признание. Не е осъдително да включиш на място подходящ цитат. Илюзия е да мислим, че създаваме нещо ново. Усещането за новост идва от непознаване. Думата е откритие, т.е. откриваме нещо, което вече съществува. Когато опознаеш новото, то става старо. Така стоят нещата и с изобретенията. Това, че едно нещо не е съществувало преди в това измерение, не означава, че не е присъствало в друго, откъдето е дошло. Сцената с изтриването паметта на C3PO (не по буква, а по смисъл!) е показателна затова какво се случва с нас, защо не си спомняме предишното съществуване. Сега сме под влияние на последния епизод, който, въпреки някои опасения, че може да се отклони от посоката, зададена от Райън Джонсън, се вписа добре и според мен причина е отсъствието на Лукас и Каздън от филма, които бяха полезни преди, но Лукас превърна прикуъла в бледа сянка на оригиналната трилогия, а в сикуъла Каздън сякаш забрави, че е поканен да пише сценарии за Междузвездни войни, а не за Индиана Джоунс и наложи образа на археолога върху героичния пилот до степен, че беше повече Инди, отколкото Хан. В еп.9 има преплетени измерения и пространствено-времеви усуквания с превъплъщения от света на потенциите в материалния свят, телепатия, левитация, телепортация, телекинеза, холограмна проекция, сугестия. На някои ограничени представители на науката им предстои да еволюират до разбирането, че парапсихологията принадлежи към приложните науки.
Много ме дразни това съживяване на умрели герои.
Палпатин умря и това е много важен факт .злото загуби.доброто победи.за къв кур пак е в този епизод ,в този исторически период.
Ми…….да не мислиш че и те знаят…..още от началото всичко куцаше…..първия ред от къде се появи ?
Типично изстискване от последните години на надписа star wars за пари. Добре че свърши. Някак си всичко беше тотално банално , апатично , безидейно. На 5 минута ти става ясно че Рей е роднина на Палпатин…..ако изненадата е че не е дъщеря , а е внучка……Уаууииу. изненада. Потрес. 2-3 добри момента. Рей спря отлитащ кораб. СУПЕР. 20 секунди по-късно Кайло заракомаха и той и целия миг на кеф се осра. Друго……..нищо. дори последната баталия……беше някак си на инат. Вкрайна сметка правиш star wars. Направи го както трябва. Или…..просто недей. Ако ще е само за пари…..просто си го кажете…..ся тук сме снимали едни филми….не е кой знае какво , но толкова си можем. Поне очакванията на феновете ще са други. Rouge one може би ми хареса много точно заради това…..не очаквах нищо….но се беше получило някак си. А сега 3 серии….. има няма 7 часа филм……които просто нямат логична история …..и просто нямат разказване……а как почна само……..Епизот 7 Кайло спря онзи изтрел от бластер……Евала……..и до там. После се почна…..драми….глупости…. една история….спира се и почва нова…..после друго….глупости
Забравих …..ами…разликите между 45и 6 и тези серии са фундаментални. Вейдър се появява…..и всички се насират от страх. Кайло…..тинейджар с лабилна психика. Добрите…..ами те си бяха просто добрите…..сега особено снощи поне пет пъти се каза …ние сме приятели….явно да не го забрави зрителя кой кой е. В новите серии прекалено много излишни герои….явно поръчани от lego. 40 минути ни занимаваха в епизот 8 за града с казиното където са най лошите….те продават оръжие на всички. Те създават войната…..та какво стана с тези лоши ? Ходиха на друга планета да търсят хакер за паметта на робота… и виждаме смешно същество с електрожен. Зарежи.
Star wars:
1.Empire strikes back
2.New hope
3.The last jedi
Marvel:
1. Avengers 1
2. Winter soldier
3. Civil war
4. Infinity war
5. Endgame
6. Thor Ragnarok
7. Black panther
8. Guardians of the galaxy
Цялостното ми заключение е,че филма е страхотен.Да,имаше много wtf моменти,но пък за повечето неща си имаше обяснение и историята завърши добре.Все се питахме,ама как така е толкова силна една пикла,не знаеща нищо за джадаите и силата,ама тя е Палоатин по дяволите,силна ще е!Кайло Рен,страхотен образ,на ръба винаги между доброто и злото,наподобява ми малко образа на Снейп от Хари Потър и естествено,че доброто ще надделее в него.Появата на Соло, брилянтно,все едно искаше да ни Дж.Дж. че постъпи тъпо в епизод 7,ето ви реванш.Откъде бяха първия ред,Сноук,ами просто той си е бил там,през цялото време,в сянка и дърпащ всичко.Защо се появи безкрайно голямата флотилия като че ли от нищото?,Ами отново е просто,явно забравихте края на епизод 8 и децата,неизгастващата искрица.Те си го и казаха,това са просто народите.Изобщо много,много хубави неща имаше и логични.Разбира се имаше и неща,които не ми харесаха,моменти в които даже хората в залата се смяха,но може би ще ми трябва и повторно гледане за да разбера повече.Признавам си и на мен ми е трудно да разбера понякога,как просто ей така умират и ей така се появяват като силата/спомени,но гарантирам ви,всяко нещо си има обяснение.
и все пак…попадна ми стара програма на софиските кина от 24 юли 1983 година
и …филма го дават по това време в кино Сердика..
печелиш, у нас се търкаляше от 97-а програмата – Завръщането на Джедаите спец изданието, в Сердика. Избягах от казармата за да го гледам……
Абе искам да питам нещо друго… не е по темата, ама що на Супермен колкото и да се бие, млати, блъска в коли, сгради, влачи и т.н не му се кинат дрейте и пелерината?…. айдe на Спуун ясно пелерината му си имa отделно съзнание и живот.. ама на Супермен… от толко бой що не остава гол…
Свърши се тази мъка. 🙂
Много тъжен финал, на много тъжната последна трилогия. Ейбрамс за пореден път доказа, че е майстор на комерсиалната глупост, но няма грам оригинални творчески идеи. Безкрайно тъп римейк на Завръщането на джедаите, даже и еоуките показаха, с абсолютно нелогично и лишено от връзка с оригиналната сага съдържание. А всяка сюжетна недостатъчност беше запълвана с призраци. Не щеш ли хан соло, младите люк к лея, люк (който и като призрак владее силата, за разлика от кеноби и йода), ландо, май и уедж антилис се мерна като пилот старец накрая.
ББ роботчето беше хит, дай да направим още един мърчандайзинг удар с още по-малко роботче, ама този път жертва на домашно насилие. И внучка на палпатин, копеле…. А що бе баба на Дарт Мол, никаква разлика нямаше да има. И безумната концепция че всичко сити и джедаи живеят и едва ли не се пренасят в един, Ами за чий зор избиха хиляди джедаи в епизод три.. за препускащите по звезден разрушител кранти да не говорим.
Жалкото е, че си мислим, че е последно, ама при над милиард бокс офис, дрисни доенето ще продължи. И защо напоследък всички екшън и фантастични филми са структурно и като диалози копие на бързи и яростни и отмъстителите… Ако това при тях работи, защото си им е запазена марка – взето на въоръжение в междузвездни войни или пък в Джеймс Бонд или лоши момчета е повече от нелепо. Особено като и репликите се повтарят почти едно към едно.
Изобщо това даже и филм не беше, а някакви съчленени трейлъри с призраци и хубава музика…. И един кайло Рен с добрата си актьорска игра не стига. Както и да, много щадящо ревю, особено за престъплението направено от Ейбрамс в тази трилогия.
За съжалие повечето хора не разбират Star Wars и концепциите в сагата, дори и да се пишат големи фенове. Епизод 9 е добър -разбира се има проблеми, но ако си истинска Star Wars глава, не виждам как може да не ти хареса. Но всеки си има мнение все пак
Аз нямам какво особено да добавя след като мнението ми се препокрива с повечето други тук. Само ще кажа, че имаше една сцена, която ми беше любима, където едно извънземно ли беше или робот, не помня каза „When will this nightmare be over“ или нещо такова 😀
Съгласен съм, почти изцяло с критиките, но въпреки това епизод 9 ми хареса, хареса ми много и няма как да не ми хареса, като той изцяло си беше фен сървиз, за съжаление потвърждава казаното за Ейбрамс до тук, абсолютно творческо безсилие. Оказах се прав да не се радвам а напротив, когато научих, че Ейбрамс ще прави 9 Раян Джонсън беше в пъти по-добре. И макар 8 също да имаше своите слабости беше нещо ново във вселената на Star Wars, epizod 8 беше много добър въпреки противоречивите мнения и голямо браво на Джонсън за куража който показа да го направи според своите виждания.
Като цяло новата трилогия ми хареса въпреки многото си недостатъци в частност и финала.
Мисля, че не е нужно да се убеждаваме повече! Дисни закопаха пореден франчайз. След X-men и Terminator(някои ще напишат, че Дисни нямат нищо общо с провала, ама имат много общо), а сега и SW.
По-добре гледайте The Witcher – много по-добро забавление е от всички излязли по коледните празници филми в кината! И тъй като е с R ограничение, е в пъти по-добро шоу за възрастни, отколкото детския The Mandalorian.
Много добра статия за бъдещето на франчайза:
https://collider.com/the-future-of-star-wars-is-bleak/:
Не тъжете братя … и сестри. Другата година по това време, ще имаме „Dune“ на Вилньов, всичко ще си дойде намясто.
Той между другото спечели наградата режисьор на десетилетието 🙂 И аз очаквам Дюн да е новия Star Wars
То старият SW си е по-добрия Дюн!
Година по-рано, а вече се усещат гравитационите вълни от супермасивния хайп за продукцията на Вилньов . На първи трейлър сигурно ще измени пространство-времето. Добре, че e TENET да ни даде нужните калории в очакване на пророчеството. Глад, немощ и нестихващо очакване. Аз вярвам в 2020 🤗
За мен много голямо безумие е да изкарваме съпротивата добри, а те като са толкова малко вече с лека ръка избиха мисля околко 500хиляди екипаж на разрушителите – май един разрушител ималше около 10хиляди човека екипаж, ако ли не и повече. Отделно екипажа им очевадно беше от всичките деца взети насила. Гръмнаха планета като щракане с пръсти – целия осъзнаване на това беше 10секудни.Всичко беше много забързано представено – с което не може да ме грабнат никак. Badass моменти никакви. Само си пуснете дарт вейдър отива на звездата на смърта – фактът, че му искат на совалката му да се индетифицира, а на ония с един медалион с кораб не на импрерията да ги пуснат… После посрещането му, диалога невидимата заплаха от императора който щял да дойде. Ми за 5 мин се кефиш на макс. Кога дарт вейдър ще пусне туземец да му се отърка в бронята като кайло рен – ама да му покажат меча и как се бие – отново зле показано. Всичко за парите, а не идеята е вече всичко, но фактът, че всичко е такова и няма какво да се гледа ни кара все пак да отидем да го гледаме. Поне за 2020 топгън и филмът на нолан имам надежди да са добри.
Имах Огромното удоволствие да присъствам на VIP-предпремиерата в сряда – 18 декември, където заедно с журналисти, известни личности и фенове се потопих в атмосферата на приказката „Star Wars“. След поздрава към феновете, отправен от г-н Дринов, се потопихме в магията на киното… Традиционните буквички, потъващи в космоса винаги успяват да ме върнат в пети клас, където оставам дълго след края и последните акорди на Великия Джон Уилямс.
Признавам, че след края на прожекцията и аз бях малко объркан от скоростното препускане през Галактиката, но усещането, че присъствах на нещо Велико не ме напусна през цялото време…
Точно в момента съм за 4-ти път в IMAX-а на Стамболийски. Това говори само по себе си!
Филмът е Прекрасен!!!!
Катлийн Кенеди хареса това!!
Четири пъти, човек… аз едвам един път го издържах. 😄
Невероятно! За 4 пъти не можеш да разбереш тази глупост?
Радвам се за теб, SkyT’Hunter и те поздравявам, че си на правилното място в точното време. Не съм сигурен за обкръжението, част от което продължава да сипе баласт, но няма лошо. Всеки се забавлява, както може. Някои са полезни с това, че осигуряват щастие на други.
Човекът се похвали, че се е омешал с виповете. Може и десет пъти да го гледа – дефакто е харесал буквичките и музиката на Джон Уилямс, които са едно от нещата дето стават, натам и при него е станало шантаво, ама лошо няма. Оставете го да се порадва, Коледа е. 🙂
за един безплатен билет цуна пет задника !!!!!!
евала обективност, че и г-н писал чак……
„Аватар“ още дълго време ще си остане най-касовия филм в историята на киното…
Тоя коментар е толкова out of date и out of left field, че няма накъде повече 😂
На второ гледане, пак си и е епик шит както съм го описал по-горе.
Не разбрах какъв беше паралела между МВ и Планетата на маймуните? В Смарт Коледа също имаше маймуни с маски. Станали сме отново маймуни или дисни и ко ни принизяват с маймуни?
Избиха героите от детството ни, за да ги заменят с безполови джендъри и други елементи на днешната пропаганда. Пощадиха Чуи и Ландо, за да е съвсем политически коректен филм, като косматко единствен получи орден за изключителни имперски заслуги. Отделно стормтрупърите не са вече само бели и за да не напомнят за нацистите, добавиха черни, червени и други мултикултурни цветове. Само липсваше някой да развее знамето на ЛГБТ групата.
Силата се превърна в цацаратура гешева неземна – инструментална бухалка в ръцете на две деца, върху които никой не може да упражнява никаква власт и контрол. Паралено обаче се опитват да построят комунизма – Силата е ЗА и НА всички, включително обикновени и отрудени хора като Фин. Въпреки това надделеява усещането, че Силата е само за богоизбрани и се предава по наследство, но все още липсват данни за степента на участие на КОЙ в разпределянето на баницата.
Пустинни косачки, колесник и х-уинг платноходка при наличието на Звезди на смъртта и на други високи технологични джаджи?! Повечето планети са представени с население съставено предимно от извънземни примати в стил афганистаци от Бангладеш от ромски произход, които се обслужват от малцина сакати оцелели бели. Кой нормален би искал да е император на такава паплач?
Общо взето едно към едно с българските сериали – с*али като недивяли и решили в последния епизод да избършат всичко, да почистят и да оправят работата набързо и доста изкуствено. До такава степен, че сега американското посолство трябва да презаснеме пропагандните си клипове за силата, които май не са излъчвани повече след братската прегръдка с Херо и прословутата визита в Белия дом. От друга страна мазохиста в мен си задава въпроса дали евентуални нови продължения на МВ няма да превърнат поредицата в Под прикритие – пуцане до припадък, докато не оцелее почти никой накрая? От научна гледна точка има шансове така да се провери теорията на Айнщайн за безкрайността, вселената и човешката глупост.
Ще го гледам пак след време, тъй като още ми убягва есенцията на филма покрай този миш-маш от ситско-джедайски хибриди, които целят да ни напомнят, че всички сме зли, ама добри и/или добри, ама зли. Не става обаче ясно дали ретроградният Меркурий определя поведенческата ни доминанта?; кой кара влака и настройва чипа и до каква степен индивидът има все още силата и свободата да избира и да решава? Поне се разбра откъде идва Силата – от хората и само джедаите могат да ползват церебраума или там както се казваше машината на професор Ксавие от Х-мен. Бекъп юнита, обаче беше качен не на облак, а в тялото на един определен човек, което е много опасно за галактическата сигурност. А целувката на смъртта не е мит, а горчива реалност за жертвите й.
Ако спойката между епизод 6 и 7 беше по-добра и по-смислена, новата трилогия щеше да е също топ. Сега само гадаем какво се е случило и откъде се е появил новия ред. Разбрахме единствено, че Люк се беше изключил от Силата, с което действие беше погребал джедаите, съпротивата и Силата като цяло. Измести се и фокуса от историята на семейство Скайуокър като се наблегна на неизбежното – ситите (злите) пак ще управляват галактиката (земята)! Видяхме как джедаи спасяваха сити и ставаха такива, но потомствени сити да станат джедаи граничи с научна фантастика, освен ако Силата не е имала близки срещи от третия вид с Истанбулската конвенция примерно. Иначе как да си обясним промяната на фамилното име и преминаването на другия бряг на новата императрица? Rey of light има потенциал, но още няма класата на Madonna 🙂
Харесаха ми паралелите с обществени явления, доктрини и институции, поднесени с чувство за хумор. Посланието на филма е, че по-важна е духовната врьзка, а не крьвната. Духовна врьзка има, когато направим осьзнат избор. Скайуокьр е не само фамилно име, но и призвание, което Рей получи, избирайки да служи на сьпротивата и свьрзвайки се с проводник на силата, вече с ранг на духовен учител (Люк), който я обучи.
Ревюто за фЮлма можеше да е само с две думи – обидно тъп.
А режисьорчето, Джар Джар Абрахамс, ако не беше евреин-връзкар, хайлайта на трудовата му кариера, щеше да е като гумаджия на някой вулканизатор в Ихтиман.
Не е съвсем ясно кои са по-големите идиоти – тези, които ги бълват тези тъпоумни продължения – или тези, които ходят да ги гледат и се вълнуват от тях –
Като се тегли чертата – едните поне изкарват некви пари – въпреки, че лъжат ‘феновете’ най-безсрамно и в общи линии се излагат страшно…
Но дори и най-големите идиоти са на път да се опомнят – и тогава другите идиоти, тези които месят цялата тази бутафория отново и отново, няма да могат да ги лъжат повече –
Arctic … just one example of the simple, uniquely profound pleasure that a real movie can bring about … А first-time director ….One actor, lots of snow – real suspense and а real catharsis …
Cinema IS magic – it does make the world a better place –
Всички тези продължения правят точно обратното – те правят света по-глупав и по-грозен …Many times over …
Свършиха ли се произведенията с извратена педерстия, та пак се занимавате с междузвездни работи?!
откога боксофисът е критерий за качество 😀
От 1977г. 😉
А защо феновете на марвел не се кефят, та финалната битка във всичките и аспекти беше като любимите им филми за супер герой. Според търсенето и предлагането. Всеки трябва да види треската в окото си .
Преди много, много години „таковах“ една мома на „класиката 4, 5 и 6“ и после на „модерната класика 1, 2 и 3“. Сега не ми „стана“ на „Star Wars: The Rise of Skywalker“ …от „момата“ ли е или от филма?
Радвай се – значи за теб сагата не е приключила.
Хора, желая весело посрещане на новата година в компания, където сте желани, обичани, да си изкарате приятно и да се заредим с положителни емоции, а любимата сага ще продължава да живее в сърцата ни. Точката е последвана от още две точки и продължения ще има. Всеки от нас си е изградил представа за филма и откликва на моменти, които имат отношение към неговия живот, затова мненията са различни и понякога полярни. Благодарен съм на Дисни, че се съгласиха да купят франчайза и да работят по него, да запазят хора и да привлекат други, така че да има какво да коментираме тук. Нека силата бъде с вас и през Новата година!
Към знаещите: този жълт меч накрая какво трябва да означава?
да се продават нови играчки
Написал съм го по-горе – REY of light или казано иначе Когато Силата срещна Тъмната страна, взеха се, нае*аха се и се пръкна нещо кафяво, пардон жълто. Демек Силата и Тъмната страна вече са едно цяло – жълто и всички сме равни пред новия хибрид. Само чакаме да ни издадат новите партийни жълти книжки, които само у нас ще са над 1,5 милиона за тази година според сводките на Министерството на водните ресурси (МВР) и на Главния поливач (ГП).
Иначе тривиалната причина, Ридик много правилно е обобщил: за пари.
А въпросът по-скоро трябва да е не какъв да е цвета на винкело на джедая, а дали жаден джедай хоро играе респ. има ли още физическите сили да се бори с изкушенията, които неминуемо ще се появат, ако има още продължения на филма?
Не брееее, не си разбрал… смесват се расите така де цветовте на мечовете и се получава една раса.. тове е жълтото…. мечтата на джендърството…… върховото постижение на човежката цевилизация.. 1 човек, 1 раса, 1 пол (всичките в едно)…
Хайнрих – майна –
I literally came here 60 seconds ago –
и веднага виждам това – моментално някой нещо плещи за джендърството –
Отне буквално точно 60 секунди след като кликнах този злополучен link –
пак за джендърството (каквото и да означава това) – защото между другото няма такава дума в речника (в смисъла в който подозирам, че я мислите в бордюрните си глави)
С типичния тъпоумен, български, неинформиран ехиден тон …
Вие сте просто луди – отгоре на това, че сте непоправимо тъпи –
Само когато човек хич няма идея колко е тъп – само тогава може да бъде толкова налудничаво, фатално тъп наистина !
В една лудница може да се види същото – невменяеми, с размътен поглед – които повтарят отривисто едно и също нещо, независимо от темата, което само те си го знаят какво е – защото то няма как да прави някакъв логичен смисъл, ако се използват разум и факти –
These unfortunate people there, however, can not help it, because it happens to be a medical condition –
При вас е житейски избор – и затова не може да има никакво извинение –
Ако можехте само де се видите и чуете отстрани – в каква гръцка трагедия сте се превърнали просто…
Ако имате късмет да дойде ден в който да можете да се видите така – отстрани, обективно, с малко повече информация в главите – ще се хванете за главата …
И ще си кажете: ‘баси, Милбо беше прав !
Според мен авторът някога е бил омагьосан от Star Wars, но в последствие магията е поизчезнала.
Когато излязоха първите три серии от трилогията, кинокритиците ги описваха точно като автора.
Епизод 9 е перфектен във всяко едно отношение, ако продължаваш да си подвластен на магията Star Wars.
Бай Димитре, къде си да ти стисна ръката?! Готино е да знаеш, че не си сам в чата на „Операционната“ и има хора като Теб, Александър Спасов, Мартин Митов, Hellrider и надявам се – още много други, които четат, но не коментират… Хора, които живеят в тази Вселена, без да търсят „кусури“. Хора, които са подвластни на магията „Star Wars“ и не се поддават на модерното изкушение, обладало огромна част от феновете.
Хора, дайте да си го кажем, всички изгледахме филма само заради Ian McDiarmid и защото самият той направи колосалната реклама на трейлъра, за да привлече „клиентела“… Аз отидох в залата, за да видя него и да се насладя на великолепната му актьорска игра, ако щете – наслада за ушите е само да слушаш изговора на фразата му! Някой от новите герои като си отвори устата да говори, на хората в залата им е през оная работа… Когато Палпатин говори и обяснява мрачните си планове, всички гледаме като бебета с отворени усти. Дарт Вейдър, Императорът, Люк, Анакин, Лея, Соло.. Хората пълнят залите, за да видят тях, любимите си персонажи, актьори, а не блудкави негроиди и Мери сюита…
Въобще не съм го гледал заради това, а и самата идея за връщане на императора винаги съм смятал за глупост и творческо безсилие, каквото се и оказа. Отидох да гледам финала на сагата, какъвто и да е. Без с очаквания и с доза кредит, че все пак може нещо читаво да са направили.
Оказа се по-зле отколкото изобщо бих могъл да си го представя и в пълна степен скопена, комерсиална и лишена от каквито и да е оригинални идеи продукция в стил Ейбрамс в добавка Дисни-Кенеди. А това с императора, внучката и цялата тъпотия с всички сити и джедаи в един и преминаването им към друг – най-тъпото, нелогично, ненужно и отвратително подиграване както с изначалната идея и първите две трилогии, така и с цялата разширена вселена на междузвездни войни.
Единственото добро във филма беше играта и не лошите сцени между Рей и Рен, особено втория. Другото елементарен фен сървиз, скърпен с екшън сцени сами по себе си добри, но без смисъл и разбира се Джон Уилямс е титан.
Напротив, идеята да се върне Императорът не беше никак лоша и въобще не лишава от смисъл предишните истории. Още в Трети епизод, самият той каза, че чрез Тъмната страна може да се постигне да се надвие смъртта (физически, за разлика от джедаите, които могат с учението си да я надвият на духовно ниво). Така че, както във всички епизоди, Йода, Оби Уан, Люк се появяваха като духове-наставници, така и беше логично, че Императорът е надвил смъртта – но като сит, тоест е оцелял физически. Проблемът не е в завръщането му, а в начина, по който е написан сценарият и самият начин на завръщането и смъртта му. Играта на Мери-Сю и Насрайло Пръдлен, няма да я коментирам – такава нямаше, защото и двамата актьори са ми крайно противни и антипатични!
Целият проблем и на трите филма беше точно този – слабите сценарии (но иначе добрите идеи, които си останаха просто добри идеи, защото бяха половинчато реализирани) и още по-слабите нови актьорчета. Ако не бяха Харисън Форд, Марк Хамил, Кари Фишър, Иън Макдайърмид да се появяват от време на време, тези филми нямаше да съберат повече от 100 милиона боксофис (общо).
Самата идея Императорът да има потомък също беше интересна, но отново зле реализирана заради скапания сценарий и ужасяващата актьорска игра на Мери-Сю…
Ако бяха казали на Дж. Лукас – „Ела и виж как ще напишеш свестен сценарий около завръщането на Императора и внучката му“, тогава щеше да се получи истински филм.
Епизод 9 е един колосален провал – чудесни идеи, в които има хляб, но толкова зле показани, че чак да му дожалее на човек за изпуснатия потенциал!
Жалко, ако Дисни се бяха отнесли сериозно към сагата, тези три епизода имаха потенциала да бъдат най-добрите от всички!
Носталгията в Еп.9 не ми е в повече, а спомага за Return To Innocence (завръщане към първичното). Това е фантастично преживяване във вселената на Междузвездни войни, с руините от Звездата на смъртта, с Императорът, който продължава и след смъртта да тества родата си, с флотилиите щурмоваци и бунтовници, с Джон Уилямс и най-красивата музика, изпълнена от симфоничен оркестър, без компромиси и заигравки с новите технологии, които, иначе, щедро присъстват в специалните ефекти. Докато слушах финалната сюита на надписите, се изреждаше огромния екип, участвал в създаването на това творение и мислено благодарях на Лукас, че си даде сметка за предела на творческо въображение, който е достигнал и предостави възможността на адепти на сагата да доразвият творението му, зад което стояха имена като: художникът Ралф Макуайъри (Бог да го прости! – маската и костюма на Вейдър, щурмоваците, корабите, Звездата на смъртта, роботите от оригиналната трилогия и какво ли още не), Лорънс Каздан, Ървин Кършнър, Ричард Маркан, Питър Къшниг, Алек Гинес, оставил безсмъртен отпечатък върху образа на духовния учител Бен Кеноби, Франк Оз, на когото дължим учителя Йода… Не искам Дисни да заиграват с образа на младия Кеноби, представен от Юън Макгрегър. Той е недостоверен и принизяващ достойнствата на учителя. Макгрегър се справя с други роли, но за тази не става и това е толкова очевадно, че ако не беше онзи глупак, който сведе кастинга на прикуъла до симпатични момченца и момиченца, но и Лукас, който участваше в това и сякаш забрави ключови моменти от оригиналната си трилогия, на места изопачени до пълната им противоположност, първите три епизода щяха да са добре. Не се чувствам изкушен да гледам поредната история от Междузвездни войни, както си спестих филма за Соло и други апокрифи, за които се чуват и добри отзиви от феновете.
Една година по-късно го изгледах и… искам да споделя.
Филмът не става, бе! Значи, кончетата не ми пречат, черните не ми пречат, препускането от декор в декор без уместни реплики се преживява, тоталната липса на история и връзка на едно с друго се компенсира от ефекти. Врътката с контрабандата на мелиджа, неупоменат директно заради авторски права, ме накара да се подсмихна. Когато пишман-контрабандистът се навря в устата на шай-хулуд при един от скоковете – искрено се впечатлих! Смисъл, знам, че Лукас е крал от Ходоровски и Хърбърт, но това беше наистина директно! Това ще са ни червеите за тая година явно, както и да е. Когато батко Хамил вдигна Августа (намиг, Тим Бъртън) от водата, получих просветление, че Кайло е способен да измами свидната си Рей, което беше май единственият обрат с някаква логика в целия двучасов филм.
Обаче всичките дребни добри впечатления (вкл.и шай-хулуд) отидоха по дяволите, когато Кайло умря. Защо, бе?! Едно читаво нещо имаше в тая трилогия (добре, де, с психарската любов с Рей стават едно и половина) и те го убиха! Ей затова съвременните филми не стават!
Споделих, оплаках се. Мерси за вниманието.