Статията не е част от редакционното съдържание на „Operation Kino“
Статията не е част от редакционното съдържание на „Operation Kino“

След трите престижни награди на София Филм Фест 2011 за стартиралия от София Мийтингс дебютен филм „Подслон“ (най-добър филм в международния конкурс, най-добър български филм и награда на публиката), след още три приза на София Филм Фест 2019 за втория му филм, също започнал своя път от София Мийтингс – „Прасето“ (специална награда на журито, награда за най-добър български филм и отличието на ФИПРЕССИ), Драгомир Шолев е готов да представи пред зрителите на 26-ия София Филм Фест своя трети пълнометражен филм „Рибена кост“, копродукция между България и Румъния, реализирана от опитните продуценти Росица Вълканова и Ада Соломон.

Сюжетът проследява драматичните девет истории, огледали се в окото на умиращ делфин, открит случайно на брега на морето. 9 ситуации, в които хората са притиснати да реагират, ала те са объркани, изплашени, всеки потънал в своите грижи и проблеми. 9 гледни точки към един абсурден свят, в който хората са като умиращия делфин – и никой не знае как да се погрижи за него…

Ето какво споделя Драгомир Шолев пред Мария Панайотова за сп. „Култура“:

Този проект премина през много различни етапи, в продължение на осем години. Променяха се доста неща и отношението към текста също се трансформира. Но благодарение на времето нещата узряват и трябва да съумееш да издържиш на идеята и на фантазиите си… Творчеството е и търсене някъде вътре в себе си на неща, които не са се случвали, но предстои да се случат. Или може би се случват всеки ден, но ги забелязваш, когато е настъпил моментът, в който си достатъчно подготвен за тях… „Рибена кост“ е история, която стои в своеобразно гранично състояние, между две същности – водата и земята, цивилизацията и дивото, свещеното и профанното, лятото и есента, смешното и тъжното, правилното и грешното…

Зад сценария на „Рибена кост“ стоят режисьорът на филма, Емануела Димитрова и Георги Мерджанов. Оператор е Ненад Бороевич, който работи за първи път с Драго Шолев по негов пълнометражен филм и има сериозен опит с творби на български режисьори като „Аве“, „И после светлина“, „18% сиво“, „Мисия Лондон“ и много други. Музиката е дело на Никола Груев – Kottarashky. Ролите са разпределени между Деян Донков, Сузи Радичкова, Валентин Андреев – Рафе, Мариана Антонова, Мария Суфиева, Глория Петкова, Ели Колева и много други. „Рибена кост“ бе удостоен с наградата на СБФД за най-добър филм на Фестивала на българския игрален филм „Златна Роза“ 2021, както и с приза за операторско майсторство.

ribena-kost-1-20220124 ribena-kost-2-20220124 ribena-kost-4-20220124

Драго Шолев е добре познат не само на българската публика със своите късометражни и пълнометражни филмови творби, но и на специалистите по кино в международните форуми по цял свят. „Преди живота след смъртта“, който получи Наградата Jameson за най-добър български късометражен филм на СФФ 2005, е представян в Ню Йорк, Лодз, Сараево, късометражният му „Трябва да ти кажа нещо“ е включен в селекцията на Kodak на фестивала в Кан 2003, „Посредникът“ е със специален диплом от конкурса Jameson на СФФ 2008 и е включен в късометражни селекции на фестивалите в Карлови Вари, Барселона, Болоня, Тел Авив, Хирошима, Москва, Тулуза, Будапеща и др. Пълнометражният му дебют „Подслон“ е представян в над 80 международни фестивални селекции, като световната му премиера е в секцията „Нови режисьори“ на Сан Себастиян, а след това участва в програмите на Братислава (награда за режисура), Солун, Ротердам, Лос Анджелис (награда за дебют), Прага, Мюнхен, Буенос Айрес, Гуадалахара, Сараево, Одеса, Хайфа, Богота и др. Драго Шолев е също режисьор на над 400 рекламни и промоционални клипове на водещи марки на българския и международните пазари, снимани в Гърция, Китай, Кувейт, Саудитска Арабия, Словения, Казахстан, Украйна, Беларус, Литва, Латвия, Русия.

Продуценти на „Рибена кост“ са КЛАС филм, Hi Film Productions и БНТ, съвместно с АВАНПОСТ и Румънската национална телевизия; филмът е реализиран с подкрепата на ИА „Национален филмов център“ (България), Национален център за Кинематография (Румъния), ЕВРОИМАЖ, Синегранд.

Similar Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *