Преди броени минути чуждестранната преса в Холивуд за 78-и път връчи своите награди „Златен глобус“.
Да започнем с най-важното. За съжаление, Мария Бакалова не успя да се пребори за статуетката за най-добра комедийна актриса, като призът отиде за чудното изпълнение на Розамунд Пайк в „I Care A Lot“. Филмът на Бакалова обаче – „Borat Subsequent Moviefilm“, се нареди сред големите победители, като спечели „Глобуси“ за най-добър мюзикъл или комедия и най-добра комедийна мъжка роля в лицето на Саша Барон Коен.
За най-добра драма спечели „Nomadland“ на Клои Жао, която от своя страна бе отличена и за най-добър режисьор, а за чуждоезичен филм с награда се окичи „Minari“ на Лий Айзък Чънг.
Сред актьорите в драматичните категории с награди се сдобиха Чадуик Боузман (посмъртно) за „Ma Rainey’s Black Bottom” и Андра Дей за „The United States vs. Billie Holiday“, която изпревари фаворитките Франсис Макдормънд и Виола Дейвис. В поддържащите роли спечелиха Джоди Фостър за „The Mauritanian“ и Даниел Калуля за „Judas and the Black Messiah“
Филмът с най-много (шест) номинации – „Манк“ на Дейвид Финчър остана с „празни ръце“, а следващият го с пет „The Trial of the Chicago 7“ на Арън Соркин спечели единствено за най-добър сценарий.
На телевизионния фронт големият победител се нарича „The Crown“, който спечели четири от шестте си номинации, просто защото нямаше как повече, тъй като имаше две двойни номинации в категориите за главна и поддържаща женска роля. За най-добър мини сериал беше избран „The Queen’s Gambit“ – изпълнението на Аня Тейлър Джой в него също бе отличено с награда.
Вижте пълния списък с победителите.
BEST MOTION PICTURE – DRAMA
THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)
MANK (Netflix; Netflix)
NOMADLAND (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)
PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)
BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Four By Two Films; Amazon Studios)
HAMILTON (Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)
MUSIC (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)
PALM SPRINGS (Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)
THE PROM (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA
VIOLA DAVIS MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
VANESSA KIRBY PIECES OF A WOMAN
FRANCES MCDORMAND NOMADLAND
CAREY MULLIGAN PROMISING YOUNG WOMAN
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA
RIZ AHMED SOUND OF METAL
CHADWICK BOSEMAN MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANTHONY HOPKINS THE FATHER
GARY OLDMAN MANK
TAHAR RAHIM THE MAURITANIAN
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
MARIA BAKALOVA BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
KATE HUDSON MUSIC
MICHELLE PFEIFFER FRENCH EXIT
ROSAMUND PIKE I CARE A LOT
ANYA TAYLOR-JOY EMMA.
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
SACHA BARON COHEN BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
JAMES CORDEN THE PROM
LIN-MANUEL MIRANDA HAMILTON
DEV PATEL THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD
ANDY SAMBERG PALM SPRINGS
BEST MOTION PICTURE – ANIMATED
THE CROODS: A NEW AGE (DreamWorks Animation; Universal Pictures)
ONWARD (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
OVER THE MOON (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)
SOUL (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
WOLFWALKERS (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)
BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE
ANOTHER ROUND (DENMARK) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)
LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE) (La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)
THE LIFE AHEAD (ITALY) (Palomar; Netflix)
MINARI (USA) (Plan B; A24)
TWO OF US (FRANCE / USA) (Paprika Films; Magnolia Pictures)
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
GLENN CLOSE HILLBILLY ELEGY
OLIVIA COLMAN THE FATHER
JODIE FOSTER THE MAURITANIAN
AMANDA SEYFRIED MANK
HELENA ZENGEL NEWS OF THE WORLD
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
SACHA BARON COHEN THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
DANIEL KALUUYA JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
JARED LETO THE LITTLE THINGS
BILL MURRAY ON THE ROCKS
LESLIE ODOM JR. ONE NIGHT IN MIAMI…
BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL PROMISING YOUNG WOMAN
DAVID FINCHER MANK
REGINA KING ONE NIGHT IN MIAMI…
AARON SORKIN THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
CHLOÉ ZHAO NOMADLAND
BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL PROMISING YOUNG WOMAN
JACK FINCHER MANK
AARON SORKIN THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON THE FATHER
CHLOÉ ZHAO NOMADLAND
BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE
ALEXANDRE DESPLAT THE MIDNIGHT SKY
LUDWIG GÖRANSSON TENET
JAMES NEWTON HOWARD NEWS OF THE WORLD
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS MANK
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE SOUL
BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE
“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Music by: H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by: H.E.R., Tiara Thomas
“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Music by: Daniel Pemberton
Lyrics by: Daniel Pemberton, Celeste Waite
“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD
Music by: Diane Warren
Lyrics by: Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi
“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI…
Music by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
Music by: Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by: Andra Day, Raphael Saadiq
BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
THE CROWN – NETFLIX (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)
LOVECRAFT COUNTRY – HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)
THE MANDALORIAN – DISNEY+ (Lucasfilm Ltd.)
OZARK – NETFLIX (MRC Television)
RATCHED – NETFLIX (Fox21 Television Studios)
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
OLIVIA COLMAN THE CROWN
JODIE COMER KILLING EVE
EMMA CORRIN THE CROWN
LAURA LINNEY OZARK
SARAH PAULSON RATCHED
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
JASON BATEMAN OZARK
JOSH O’CONNOR THE CROWN
BOB ODENKIRK BETTER CALL SAUL
AL PACINO HUNTERS
MATTHEW RHYS PERRY MASON
BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
EMILY IN PARIS – NETFLIX (Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)
THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX (HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)
THE GREAT – HULU (Hulu / Civic Center Media / MRC)
SCHITT’S CREEK – POP TV (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV)
TED LASSO – APPLE TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
LILY COLLINS EMILY IN PARIS
KALEY CUOCO THE FLIGHT ATTENDANT
ELLE FANNING THE GREAT
JANE LEVY ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST
CATHERINE O’HARA SCHITT’S CREEK
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
DON CHEADLE BLACK MONDAY
NICHOLAS HOULT THE GREAT
EUGENE LEVY SCHITT’S CREEK
JASON SUDEIKIS TED LASSO
RAMY YOUSSEF RAMY
BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
NORMAL PEOPLE – HULU (Hulu / BBC / Element Pictures)
THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX (Netflix)
SMALL AXE – AMAZON STUDIOS (BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)
THE UNDOING – HBO (HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)
UNORTHODOX – NETFLIX (Studio Airlift / RealFilm)
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
CATE BLANCHETT MRS. AMERICA
DAISY EDGAR-JONES NORMAL PEOPLE
SHIRA HAAS UNORTHODOX
NICOLE KIDMAN THE UNDOING
ANYA TAYLOR-JOY THE QUEEN’S GAMBIT
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
BRYAN CRANSTON YOUR HONOR
JEFF DANIELS THE COMEY RULE
HUGH GRANT THE UNDOING
ETHAN HAWKE THE GOOD LORD BIRD
MARK RUFFALO I KNOW THIS MUCH IS TRUE
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
GILLIAN ANDERSON THE CROWN
HELENA BONHAM CARTER THE CROWN
JULIA GARNER OZARK
ANNIE MURPHY SCHITT’S CREEK
CYNTHIA NIXON RATCHED
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
JOHN BOYEGA SMALL AXE
BRENDAN GLEESON THE COMEY RULE
DANIEL LEVY SCHITT’S CREEK
JIM PARSONS HOLLYWOOD
DONALD SUTHERLAND THE UNDOING
За пръв път ми се случва, но изпитвам облекчение, че нашето момиче не спечели, явно и малкото останало разум на прогресивната сган е сработил в този сегмент!!! Пожелавам на Мария да спечели Глобус,Еми и Оскар за наистина стойностна роля, което си е жив оксиморон вече!
Иване, Иване…
Душинка българска – – – Не е важно аз да съм добре – ‘облекчено ‘ ми е някой друг да не успее …
баси категориите….
ми както е тръгнало в скоро време ще има
– най-добра поддържаща роля в двусериен филм
– най-добра поддържаща роля в трисериен филм
– най-добра поддържаща роля в четирисериен филм
и т.н.
Мелба, обичам те!