„Златен глобус“ 2021 – Пълен списък с победителите

от на 2021-03-01
 

Преди броени минути чуждестранната преса в Холивуд за 78-и път връчи своите награди „Златен глобус“.

Да започнем с най-важното. За съжаление, Мария Бакалова не успя да се пребори за статуетката за най-добра комедийна актриса, като призът отиде за чудното изпълнение на Розамунд Пайк в „I Care A Lot“. Филмът на Бакалова обаче – „Borat Subsequent Moviefilm“, се нареди сред големите победители, като спечели „Глобуси“ за най-добър мюзикъл или комедия и най-добра комедийна мъжка роля в лицето на Саша Барон Коен.

За най-добра драма спечели „Nomadland“ на Клои Жао, която от своя страна бе отличена и за най-добър режисьор, а за чуждоезичен филм с награда се окичи „Minari“ на Лий Айзък Чънг.

Сред актьорите в драматичните категории с награди се сдобиха Чадуик Боузман (посмъртно) за „Ma Rainey’s Black Bottom” и Андра Дей за „The United States vs. Billie Holiday“, която изпревари фаворитките Франсис Макдормънд и Виола Дейвис. В поддържащите роли спечелиха Джоди Фостър за „The Mauritanian“ и Даниел Калуля за „Judas and the Black Messiah

Филмът с най-много (шест) номинации – „Манк“ на Дейвид Финчър остана с „празни ръце“, а следващият го с пет „The Trial of the Chicago 7“ на Арън Соркин  спечели единствено за най-добър сценарий.

На телевизионния фронт големият победител се нарича „The Crown“, който спечели четири от шестте си номинации, просто защото нямаше как повече, тъй като имаше две двойни номинации в категориите за главна и поддържаща женска роля. За най-добър мини сериал беше избран „The Queen’s Gambit“ – изпълнението на Аня Тейлър Джой в него също бе отличено с награда.

Вижте пълния списък с победителите.

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)
MANK (Netflix; Netflix)
NOMADLAND  (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)
PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Four By Two Films; Amazon Studios)
HAMILTON (Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)
MUSIC (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)
PALM SPRINGS (Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)
THE PROM (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA
VIOLA DAVIS    MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY    THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
VANESSA KIRBY    PIECES OF A WOMAN
FRANCES MCDORMAND    NOMADLAND
CAREY MULLIGAN    PROMISING YOUNG WOMAN

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA
RIZ AHMED    SOUND OF METAL
CHADWICK BOSEMAN    MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANTHONY HOPKINS    THE FATHER
GARY OLDMAN    MANK
TAHAR RAHIM    THE MAURITANIAN

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
MARIA BAKALOVA    BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
KATE HUDSON    MUSIC
MICHELLE PFEIFFER    FRENCH EXIT
ROSAMUND PIKE    I CARE A LOT
ANYA TAYLOR-JOY    EMMA.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
SACHA BARON COHEN    BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
JAMES CORDEN    THE PROM
LIN-MANUEL MIRANDA    HAMILTON
DEV PATEL    THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD
ANDY SAMBERG    PALM SPRINGS

BEST MOTION PICTURE – ANIMATED
THE CROODS: A NEW AGE (DreamWorks Animation; Universal Pictures)
ONWARD (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
OVER THE MOON (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)
SOUL (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
WOLFWALKERS (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)

BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE
ANOTHER ROUND (DENMARK) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)
LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE) (La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)
THE LIFE AHEAD (ITALY) (Palomar; Netflix)
MINARI (USA) (Plan B; A24)
TWO OF US (FRANCE / USA) (Paprika Films; Magnolia Pictures)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
GLENN CLOSE    HILLBILLY ELEGY
OLIVIA COLMAN    THE FATHER
JODIE FOSTER    THE MAURITANIAN
AMANDA SEYFRIED    MANK
HELENA ZENGEL    NEWS OF THE WORLD

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
SACHA BARON COHEN    THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
DANIEL KALUUYA    JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
JARED LETO    THE LITTLE THINGS
BILL MURRAY    ON THE ROCKS
LESLIE ODOM JR.    ONE NIGHT IN MIAMI…

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL    PROMISING YOUNG WOMAN
DAVID FINCHER    MANK
REGINA KING    ONE NIGHT IN MIAMI…
AARON SORKIN    THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
CHLOÉ ZHAO    NOMADLAND

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL    PROMISING YOUNG WOMAN
JACK FINCHER    MANK
AARON SORKIN    THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON    THE FATHER
CHLOÉ ZHAO    NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE
ALEXANDRE DESPLAT    THE MIDNIGHT SKY
LUDWIG GÖRANSSON    TENET
JAMES NEWTON HOWARD    NEWS OF THE WORLD
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS    MANK
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE    SOUL

BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE
“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Music by:    H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by:    H.E.R., Tiara Thomas
“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Music by:    Daniel Pemberton
Lyrics by:    Daniel Pemberton, Celeste Waite
“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD
Music by:    Diane Warren
Lyrics by:    Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi
“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI…
Music by:    Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by:    Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
Music by:    Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by:    Andra Day, Raphael Saadiq

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
THE CROWN – NETFLIX (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)
LOVECRAFT COUNTRY – HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)
THE MANDALORIAN – DISNEY+ (Lucasfilm Ltd.)
OZARK – NETFLIX (MRC Television)
RATCHED – NETFLIX (Fox21 Television Studios)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
OLIVIA COLMAN    THE CROWN
JODIE COMER    KILLING EVE
EMMA CORRIN    THE CROWN
LAURA LINNEY    OZARK
SARAH PAULSON    RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
JASON BATEMAN    OZARK
JOSH O’CONNOR    THE CROWN
BOB ODENKIRK    BETTER CALL SAUL
AL PACINO    HUNTERS
MATTHEW RHYS    PERRY MASON

BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
EMILY IN PARIS – NETFLIX (Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)
THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX (HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)
THE GREAT – HULU (Hulu / Civic Center Media / MRC)
SCHITT’S CREEK – POP TV (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV)
TED LASSO – APPLE TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
LILY COLLINS    EMILY IN PARIS
KALEY CUOCO    THE FLIGHT ATTENDANT
ELLE FANNING    THE GREAT
JANE LEVY    ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST
CATHERINE O’HARA    SCHITT’S CREEK

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
DON CHEADLE    BLACK MONDAY
NICHOLAS HOULT    THE GREAT
EUGENE LEVY    SCHITT’S CREEK
JASON SUDEIKIS    TED LASSO
RAMY YOUSSEF    RAMY

BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
NORMAL PEOPLE – HULU (Hulu / BBC / Element Pictures)
THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX (Netflix)
SMALL AXE – AMAZON STUDIOS (BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)
THE UNDOING – HBO (HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)
UNORTHODOX – NETFLIX (Studio Airlift / RealFilm)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
CATE BLANCHETT    MRS. AMERICA
DAISY EDGAR-JONES    NORMAL PEOPLE
SHIRA HAAS    UNORTHODOX
NICOLE KIDMAN    THE UNDOING
ANYA TAYLOR-JOY    THE QUEEN’S GAMBIT

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
BRYAN CRANSTON    YOUR HONOR
JEFF DANIELS    THE COMEY RULE
HUGH GRANT    THE UNDOING
ETHAN HAWKE    THE GOOD LORD BIRD
MARK RUFFALO    I KNOW THIS MUCH IS TRUE

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
GILLIAN ANDERSON    THE CROWN
HELENA BONHAM CARTER    THE CROWN
JULIA GARNER    OZARK
ANNIE MURPHY    SCHITT’S CREEK
CYNTHIA NIXON    RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
JOHN BOYEGA    SMALL AXE
BRENDAN GLEESON    THE COMEY RULE
DANIEL LEVY    SCHITT’S CREEK
JIM PARSONS    HOLLYWOOD
DONALD SUTHERLAND    THE UNDOING

коментари
 
Отговорете »

 
  • Иван
    2021-03-01 at 17:15

    За пръв път ми се случва, но изпитвам облекчение, че нашето момиче не спечели, явно и малкото останало разум на прогресивната сган е сработил в този сегмент!!! Пожелавам на Мария да спечели Глобус,Еми и Оскар за наистина стойностна роля, което си е жив оксиморон вече!

    Отговор

    • Milbo
      2021-03-01 at 20:46

      Иване, Иване…

      Душинка българска – – – Не е важно аз да съм добре – ‘облекчено ‘ ми е някой друг да не успее …


  • pavel717
    2021-03-01 at 20:10

    баси категориите….
    ми както е тръгнало в скоро време ще има
    – най-добра поддържаща роля в двусериен филм
    – най-добра поддържаща роля в трисериен филм
    – най-добра поддържаща роля в четирисериен филм
    и т.н.

    Отговор

  • Иван
    2021-03-01 at 21:26

    Мелба, обичам те!

    Отговор

Коментирайте