БАФТА 2020 – Пълен списък с победителите

от на 2020-02-04
 

Покрай множеството спотове, които се появиха на изминалия Super Bowl, пропуснахме да отбележим изхода от още едно (далеч по-важно) събитие, което се провежда по същото време и събира погледите на киномани от цял свят – връчването на наградите на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА (BAFTA).

По същество, големият победител, с общо седем награди, включително за най-добър филм, режисьор и оператор, се оказа „1917“ на Сам Мендес. Интимният военен епос, който спечели и най-важните награди на „Златните глобуси“ и е сред основните фаворити за „Оскар“ 2020, бе отличен и за най-добър британски филм, сценография, визуални ефекти и звук. Веднага след него се нареди „Жокера“ на Тод Филипс с три – за най-добра мъжка роля на Хоакин Финикс, музика и кастинг.

Паразит“ на Понг Джун Хо, който ще видим на предстоящия София Филм Фест и който се счита за основния конкурент на „1917“ за наградата „Оскар“ за най-добър филм, спечели приз за най-добър оригинален сценарий и най-добър неанглоезичен филм. За адаптиран сценарий пък спечели Тайка Уатити с „Джоджо заека“.

Освен споменатия Хоакин Финикс, в актьорските категории бяха отличени Рене Зелуегър за главна женска роля в „Джуди“ и Брад Пит и Лора Дърн за поддържащите си роли в „Имало едно време… в Холивуд“ и „Семейна история“.

Ето пълния списък с победителите:

BEST FILM
1917 Pippa Harris, Callum McDougall, Sam Mendes, Jayne-Ann Tenggren – WINNER
THE IRISHMAN Robert De Niro, Jane Rosenthal, Martin Scorsese, Emma Tillinger Koskoff
JOKER Bradley Cooper, Todd Phillips, Emma Tillinger Koskoff
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino
PARASITE Bong Joon-ho, Kwak Sin-ae

OUTSTANDING BRITISH FILM
1917 Sam Mendes, Pippa Harris, Callum McDougall, Jayne-Ann Tenggren, Krysty Wilson-Cairns – WINNER
BAIT Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite
FOR SAMA Waad al-Kateab, Edward Watts
ROCKETMAN Dexter Fletcher, Adam Bohling, David Furnish, David Reid, Matthew Vaughn, Lee Hall
SORRY WE MISSED YOU Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty
THE TWO POPES Fernando Meirelles, Jonathan Eirich, Dan Lin, Tracey Seaward, Anthony McCarten

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
BAIT Mark Jenkin (Writer/Director), Kate Byers, Linn Waite (Producers) – WINNER
FOR SAMA Waad al-Kateab (Director/Producer), Edward Watts (Director)
MAIDEN Alex Holmes (Director)
ONLY YOU Harry Wootliff (Writer/Director)
RETABLO Álvaro Delgado-Aparicio (Writer/Director)*

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
THE FAREWELL Lulu Wang, Daniele Melia
FOR SAMA Waad al-Kateab, Edward Watts
PAIN AND GLORY Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar
PARASITE Bong Joon-ho – WINNER
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur

DOCUMENTARY
AMERICAN FACTORY Steven Bognar, Julia Reichert
APOLLO 11 Todd Douglas Miller
DIEGO MARADONA Asif Kapadia
FOR SAMA Waad al-Kateab, Edward Watts – WINNER
THE GREAT HACK Karim Amer, Jehane Noujaim

ANIMATED FILM
FROZEN 2 Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho
KLAUS Sergio Pablos, Jinko Gotoh – WINNER
A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley
TOY STORY 4 Josh Cooley, Mark Nielsen

DIRECTOR
1917 Sam Mendes – WINNER
THE IRISHMAN Martin Scorsese
JOKER Todd Phillips
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Quentin Tarantino
PARASITE Bong Joon-ho

ORIGINAL SCREENPLAY
BOOKSMART Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman
KNIVES OUT Rian Johnson
MARRIAGE STORY Noah Baumbach
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Quentin Tarantino
PARASITE Han Jin Won, Bong Joon-ho – WINNER

ADAPTED SCREENPLAY
THE IRISHMAN Steven Zaillian
JOJO RABBIT Taika Waititi – WINNER
JOKER Todd Phillips, Scott Silver
LITTLE WOMEN Greta Gerwig
THE TWO POPES Anthony McCarten

LEADING ACTRESS
JESSIE BUCKLEY Wild Rose
SCARLETT JOHANSSON Marriage Story
SAOIRSE RONAN Little Women
CHARLIZE THERON Bombshell
RENÉE ZELLWEGER Judy – WINNER

LEADING ACTOR
LEONARDO DICAPRIO Once Upon a Time… In Hollywood
ADAM DRIVER Marriage Story
TARON EGERTON Rocketman
JOAQUIN PHOENIX Joker – WINNER
JONATHAN PRYCE The Two Popes

SUPPORTING ACTRESS
LAURA DERN Marriage Story – WINNER
SCARLETT JOHANSSON Jojo Rabbit
FLORENCE PUGH Little Women
MARGOT ROBBIE Bombshell
MARGOT ROBBIE Once Upon a Time… in Hollywood

SUPPORTING ACTOR
TOM HANKS A Beautiful Day in the Neighborhood
ANTHONY HOPKINS The Two Popes
AL PACINO The Irishman
JOE PESCI The Irishman
BRAD PITT Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

ORIGINAL SCORE
1917 Thomas Newman
JOJO RABBIT Michael Giacchino
JOKER Hildur Guđnadóttir – WINNER
LITTLE WOMEN Alexandre Desplat
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER John Williams

CASTING
JOKER Shayna Markowitz – WINNER
MARRIAGE STORY Douglas Aibel, Francine Maisler
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Victoria Thomas
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD Sarah Crowe
THE TWO POPES Nina Gold

CINEMATOGRAPHY
1917 Roger Deakins – WINNER
THE IRISHMAN Rodrigo Prieto
JOKER Lawrence Sher
LE MANS ’66 (Ford v Ferrari) Phedon Papamichael
THE LIGHTHOUSE Jarin Blaschke

EDITING
THE IRISHMAN Thelma Schoonmaker
JOJO RABBIT Tom Eagles
JOKER Jeff Groth
LE MANS ’66 (Ford v Ferrari) Andrew Buckland, Michael McCusker – WINNER
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Fred Raskin

PRODUCTION DESIGN
1917 Dennis Gassner, Lee Sandales – WINNER
THE IRISHMAN Bob Shaw, Regina Graves
JOJO RABBIT Ra Vincent, Nora Sopková
JOKER Mark Friedberg, Kris Moran
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Barbara Ling, Nancy Haigh

COSTUME DESIGN
THE IRISHMAN Christopher Peterson, Sandy Powell
JOJO RABBIT Mayes C. Rubeo
JUDY Jany Temime
LITTLE WOMEN Jacqueline Durran – WINNER
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD Arianne Phillips

MAKE UP & HAIR
1917 Naomi Donne
BOMBSHELL Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan – WINNER
JOKER Kay Georgiou, Nicki Ledermann
JUDY Jeremy Woodhead
ROCKETMAN Lizzie Yianni Georgiou

SOUND
1917 Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson – WINNER
JOKER Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic
LE MANS ’66 (Ford v Ferrari) David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester
ROCKETMAN Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood

SPECIAL VISUAL EFFECTS
1917 Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy – WINNER
AVENGERS: ENDGAME Dan Deleeuw, Dan Sudick
THE IRISHMAN Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman
THE LION KING Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy

BRITISH SHORT ANIMATION
GRANDAD WAS A ROMANTIC. Maryam Mohajer – WINNER
IN HER BOOTS Kathrin Steinbacher
THE MAGIC BOAT Naaman Azhari, Lilia Laurel

BRITISH SHORT FILM
AZAAR Myriam Raja, Nathanael Baring
GOLDFISH Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill
KAMALI Sasha Rainbow, Rosalind Croad
LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL) Carol Dysinger, Elena Andreicheva – WINNER
THE TRAP Lena Headey, Anthony Fitzgerald

EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)
AWKWAFINA
JACK LOWDEN
KAITLYN DEVER
KELVIN HARRISON JR.
MICHEAL WARD – WINNER

коментари
 
Отговорете »

 
  • Иво
    2020-02-04 at 12:06

    2019 е най-силната година за Оскарите (дори повече от 2010 и 2017) и ще е жалко ако спечели най-слабият филм сред 9-те номинирани (пък макар и добър филм) – 1917. Стискам палци за Паразит!

    Отговор

  • UZUMAKI
    2020-02-04 at 12:47

    Зейлиън > Уайтити

    Отговор

Коментирайте