Пълен списък с номинациите за наградите „Независим дух” 2020

от на 2019-11-22
 
„The Farewell”

„The Farewell”

Вчера бяха обявени филмите, номинирани за наградите „Независим дух” за 2020 година (Independent Spirit Awards) от Film Independent – организацията с идеална цел, която подкрепя независимите създатели на кино. Оказа се, че най-голям брой творби са били подкрепени от независимите разпространители А24 Films – „The Farewell” и „Uncut Gems” са сред номинациите за най-добър филм, като второто споменато заглавие и „The Lighthouse” са се сдобили с по пет номинации! Два са филмите – „Honey Boy” на Amazon Studios и „Give Me Liberty” на Music Box Films, които са заслужили по четири номинации.

Marriage Story” на Netflix е номиниран за най-добър филм и освен това режисьорът му Ноа Баумбах ще бъде удостоен с наградата „Robert Altman” – почетно признание за него и актьорския екип. В конкретния случай това е причината Баумбах, Драйвър и Йохансон да не фигурират с номинации в категориите за режисьор и актьори, но е изключителна чест за екипа на филма.

Традицията да се обръща специално внимание на „малки”, недооценени в световен мащаб заглавия, е спазена – с по няколко номинации са още „The Climb”, „Diane”, „Burning Cane”, „Luce”, „Clemency”, „The Third Wife”. Сред номинираните актьори са звезди като Робърт Патинсън, Адам Сандлър, Шая Лебоф, Дженифър Лопес (за „Hustlers”), Оливия Уайлд (за „Booksmart”), Елизабет Мос (за „Her Smell”), Рене Зелуегър (за „Judy”).

Сред независимите компании, които имат голям брой номинации, са NEON с 10 (техни са „Parasite”, „Luce” и „Clemency”), Amazon Studios с 8 (за „Honey Boy”, „Invisible Life”, „Blow the Man Down” и „The Vast of Night”), Netflix със 7 ( за „Marriage Story”, „See You Yesterday”, „High Flying Bird” и „American Factory”), а IFC Films има 6 номинации (за „Diane”, „Premature”, „Greener Grass” и „Sword of Trust”).

Наградите „Независим дух” ще бъдат раздадени на 8 февруари и ще бъдат предавани директно по IFC. Ето списък с всички номинации:

BEST FEATURE

A Hidden Life
Producers: Elisabeth Bentley, Dario Bergesio, Grant Hill, Josh Jeter

Clemency
Producers: Timur Bekbosunov, Julian Cautherley, Bronwyn Cornelius, Peter Wong

The Farewell
Producers: Anita Gou, Daniele Melia, Andrew Miano, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Lulu
Wang, Chris Weitz, Jane Zheng

Marriage Story
Producers: Noah Baumbach, David Heyman

Uncut Gems
Producers: Eli Bush, Sebastian Bear-McClard, Scott Rudin

BEST FIRST FEATURE

Booksmart
Director: Olivia Wilde
Producers: Chelsea Barnard, David Distenfeld, Jessica Elbaum, Megan Ellison,
Katie Silberman

The Climb
Director/Producer: Michael Angelo Covino
Producers: Noah Lang, Kyle Marvin

Diane
Director: Kent Jones
Producers: Luca Borghese, Ben Howe, Caroline Kaplan, Oren Moverman

The Last Black Man in San Francisco
Director/Producer: Joe Talbot
Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Khaliah Neal, Christina Oh

The Mustang
Director: Laure de Clermont-Tonnerre
Producer: Ilan Goldman

See You Yesterday
Director: Stefon Bristol
Producer: Spike Lee

JOHN CASSAVETES AWARD (за най-добър филм, направен с бюджет под $500,000)
Burning Cane
Writer/Director/Producer: Phillip Youmans
Producers: Ojo Akinlana, Jakob Johnson, Karen Kaia Livers, Mose Mayer,
Wendell Pierce, Isaac Webb, Cassandra Youmans

Colewell
Writer/Director: Tom Quinn
Producers: Joshua Blum, Alexandra Byer, Craig Shilowich, Matthew Thurm

Give Me Liberty
Writer/Director/Producer: Kirill Mikhanovsky
Writer/Producer: Alice Austen
Producers: Val Abel, Wally Hall, Michael Manasseri, George Rush, Sergey Shtern

Premature
Writer/Director/Producer: Rashaad Ernesto Green
Writer: Zora Howard
Producer: Darren Dean, Joy Ganes

Wild Nights With Emily
Writer/Director/Producer: Madeleine Olnek
Producers: Anna Margarita Albelo, Casper Andreas, Max Rifkind-Barron

BEST DIRECTOR

Alma Har’el
Honey Boy

Lorene Scafaria
Hustlers

Julius Onah
Luce

Robert Eggers
The Lighthouse

Benny Safdie & Josh Safdie
Uncut Gems

BEST SCREENPLAY

Noah Baumbach
Marriage Story

Jason Begue, Shawn Snyder
To Dust

Ronald Bronstein & Benny Safdie & Josh Safdie
Uncut Gems

Chinonye Chukwu
Clemency

Tarell Alvin McCraney
High Flying Bird

BEST FIRST SCREENPLAY

Fredrica Bailey & Stefon Bristol
See You Yesterday

Hannah Bos & Paul Thureen
Driveways

Bridget Savage Cole & Danielle Krudy
Blow the Man Down

Jocelyn DeBoer & Dawn Luebbe
Greener Grass

James Montague & Craig W. Sanger
The Vast of Night

BEST CINEMATOGRAPHY

Todd Banhazl
Hustlers

Jarin Blaschke
The Lighthouse

Natasha Braier
Honey Boy

Chananun Chotrungroj
The Third Wife

Pawel Pogorzelski
Midsommar

BEST EDITING

Julie Béziau
The Third Wife

Ronald Bronstein & Benny Safdie
Uncut Gems

Tyler L. Cook
Sword of Trust

Louise Ford
The Lighthouse

Kirill Mikhanovsky
Give Me Liberty

BEST FEMALE LEAD

Karen Allen
Colewell

Hong Chau
Driveways

Elisabeth Moss
Her Smell

Mary Kay Place
Diane

Alfre Woodard
Clemency

Renée Zellweger
Judy

BEST MALE LEAD

Chris Galust
Give Me Liberty

Kelvin Harrison Jr.
Luce

Robert Pattinson
The Lighthouse

Matthias Schoenaerts
The Mustang

Adam Sandler
Uncut Gems

BEST SUPPORTING FEMALE

Jennifer Lopez
Hustlers

Taylor Russell
Waves

Lauren “LoLo” Spencer
Give Me Liberty

Octavia Spencer
Luce

Zhao Shuzhen
The Farewell

BEST SUPPORTING MALE

Willem Dafoe
The Lighthouse

Noah Jupe
Honey Boy

Shia LaBeouf
Honey Boy

Jonathan Majors
The Last Black Man in San Francisco

Wendell Pierce
Burning Cane

ROBERT ALTMAN AWARD
(връчва се на режисьор, кастинг-режисьор и екипа от актьори на даден филм)
Marriage Story
Director: Noah Baumbach
Casting Directors: Douglas Aibel, Francine Maisler
Ensemble Cast: Alan Alda, Laura Dern, Adam Driver, Julie Hagerty, Scarlett Johansson,
Ray Liotta, Azhy Robertson, Merritt Wever

BEST DOCUMENTARY (Наградата се връчва на режисьора и продуцента)
American Factory
Director/Producer: Steven Bognar & Julia Reichert
Producers: Julie Parker Benello, Jeff Reichert

Apollo 11
Director/Producer: Todd Douglas Miller
Producers: Evan Krauss, Thomas Baxley Petersen

For Sama
Director: Edward Watts
Director/Producer: Waad al-Kateab

Honeyland
Director: Tamara Kotevska
Director/Producer: Ljubo Stefanov
Producer: Atanas Georgiev

Island of the Hungry Ghosts
Director/Producer: Gabrielle Brady
Producers: Gizem Acarla, Samm Haillay, Alex Kelly, Alexander Wadouh

BEST INTERNATIONAL FILM (Наградата се връчва на режисьора)
Invisible Life
Brazil
Director: Karim Aïnouz

Les Misérables
France
Director: Ladj Ly

Parasite
South Korea
Director: Bong Joon-Ho

Portrait of a Lady on Fire
France
Director: Céline Sciamma

Retablo
Peru
Director: Álvaro Delgado-Aparicio L.

The Souvenir
United Kingdom
Director: Joanna Hogg

BONNIE AWARD – Бони Тибурзи Капуто започва работа в Американските авиолинии през 1973 година, когато е на 24 години и става първата жена-пилот, която лети за голяма щатска авиокомпании. В нейна чест втората награда „Бони” ще бъде връчена като признание за постиженията на една от номинираните жени-режисьори; наградата е в размер на 50 хиляди долара, осигурени от American Airlines.

Marielle Heller
Kelly Reichardt
Lulu Wang

PRODUCERS AWARD – 23-тата поред награда за продуцентство ще бъде връчена на кинаджии, които независимо от сериозно ограничените ресурси, са демонстрирали творчески подход, упорство и са отстоявали новаторски идеи за продуциране на качествени независими филми. Наградата е на стойност 25 хиляди долара.

Mollye Asher
Krista Parris
Ryan Zacarias

SOMEONE TO WATCH AWARD – 26-ата поред награда „Someone to Watch” е признание за талантрив творец с уникален поглед, който все още не е получил подходящо признание. Наградата е на стойност 25 хиляди долара.

Rashaad Ernesto Green
Director of Premature

Ash Mayfair
Director of The Third Wife

Joe Talbot
Director of The Last Black Man in San Francisco

TRUER THAN FICTION AWARD – 26-ата поред награда „Truer Than Fiction” ще бъде връчена на млад/дебютиращ режисьор на неигрални филми, който все още не е получил подходящо признание. Наградата е на стойност 25 хиляди долара.

Khalik Allah
Director of Black Mother

Davy Rothbart
Director of 17 Blocks

Nadia Shihab
Director of Jaddoland

Erick Stoll & Chase Whiteside
Director of América

Коментирайте първи
 
Отговорете »

 

Коментирайте