Фестивалът в Торонто анонсира всички детайли от програмата си през 2019 година

от на 2019-08-15
 
“The Burnt Orange Heresy”

“The Burnt Orange Heresy”

Време беше Торонто да „разкрие” цялостната си програма! И макар да стартира седмица след Венеция (на програмата през 2019 година не сме обърнали още специално внимание, което – обещаваме – ще се промени в най-скоро време!) и да е само на 44 години (в сравнение с „ветеранските” 76), за момента може би палитрата от филми ни изглежда по-интригуваща и по-пъстра. Няма как и не е нужно да се сравняват двата форума – и Венеция, и Торонто притежават сериозни значимост и авторитет, неоспорими в света на киното, но тъй като разместването във филмовата мозайка в Канада зависи само и единствено от вота на публиката, като че ли зрителите изпитват по-големи симпатии към филмите, представени и наградени именно там.

Ще видим как ще се развият нещата през 2019 – само ще припомним, че от 1978 година осем пъти филмът-победител в Торонто е печелил и Оскар за най-добър филм, 17 от фаворитите на Торонто са били номинирани за най-добър филм на Американската киноакадемия и 11 чуждоезични творби, спечелили в Торонто, са били номинирани или наградени с Оскар за чуждоезичен филм (към този списък включваме и два документални филма с Оскари в съответната категория за пълнометражен филм). Вече сме споделяли част от известните акценти, време е да добавим към тях и още очаквания.

„Lucy in the Sky”

В секцията Special Presentations ще бъдат представени „Lucy in the Sky” на Ноа Хоули с Натали Портман, „Seberg” с участието на Кристен Стюарт (може и да изглежда странно, но въпреки резервите ни към актрисата, филмът изглежда като нещо, което би събудило любопитството ни), адаптацията на Кени Леон по собствената му хитова пиеса „American Son” (която ще се появи в Netflix непоследствено след премиерата в Торонто), а също и „Waves” на Трей Едуард Шулц („It Comes at Night”).

„The Aeronauts”

Дойде време и за „The Aeronauts” на Том Харпър с Еди Редмейн и Фелисити Джоунс – откриваме го в програмата на Гала премиерите, където има още една „добавка” – филмът, който ще закрие Венеция, „The Burnt Orange Hersey” на Джузепе Капотонди, с Клаес Банг, Елизабет Дебики, Доналд Съдърланд и Мик Джагър.

„A Hidden Life”

Споменахме вече премиерата на Терънс Малик, а в програмата „The Masters” са включени най-новите творби на Кен Лоуч, Кийоши Куросава, Елия Сюлейман, Рой Андершон, Бертран Бонело. Ето какво споделя програматорът на този фестивален раздел Брад Дийн:

„Само от един поглед към заглавията в тази секция става ясно, че да владееш майсторството на формата е само задължително начало, ако искаш да усъвършенстваш уникален, изпълнен със заряд и сила  филмов разказ. С нетърпение очаквам дискусии сред зрителите в Торонто на тема какво означава да бъдеш киномайстор!”

Вече е ясен и пълният списък със заглавия в секцията „Contemporary World Cinema” – мястото, на което си дават среща различни култури от целия свят. Тазгодишният избор е определен от програматорката Кива Риърдън като кино, което е „важно и „задължително-спешно” да бъде видяно”.

„Бащата”

„Бащата”

Ето как изглежда предългият списък с допълнителни заглавия от Торонто. Сред тях намират място и една европейска копродукция със сериозно българско участие – „Босият император”, а също и третият филм на режисьорския дует Кристина Грозева и Петър Вълчанов – „Бащата”, който пожъна невероятен успех с Голямата награда „Кристален глобус” за най-добър филм в конкурсната програма на Карлови Вари преди месец, където беше неговата премиера. Ще стискаме палци на Кристина и Петър да бъдат оценени по достойнство техните усилия от всизкателната северноамериканска публика!

Galas
“The Aeronauts,” T​om Harper, Canadian Premiere
“The Burnt Orange Heresy,” G​iuseppe Capotondi, North American Premiere

Special Presentations
“American Son,” ​Kenny Leon, World Premiere
“Deerskin,” Quentin Dupieux, International Premiere
“Dirt Music,” ​Gregor Jordan, World Premiere
“The Elder One,” ​Geetu Mohandas, World Premiere
“Guns Akimbo,” J​ason Lei Howden, World Premiere
“Human Capital​,” Marc Meyers, World Premiere
“Jungleland,” M​ax Winkler, World Premiere
“Lucy in the Sky,” N​oah Hawley, World Premiere
“Lyrebird,” D​an Friedkin, International Premiere
“Mosul,” M​atthew Michael Carnahan, American Premiere
“Seberg,” B​enedict Andrews, North American Premiere
“Sibyl” Justine Triet, North American Premiere
“SYNCHRONIC,” ​Aaron Moorhead, Justin Benson, World Premiere
“The Truth,” H​irokazu Kore-eda, North American Premiere
“Wasp Network,” ​Olivier Assayas, North American Premiere
“Waves,” Trey Edward Shults, International Premiere

Masters
“A Hidden Life​,” Terrence Malick, Canadian Premiere
“About Endlessness​,” Roy Andersson​, North American Premiere
“Devil Between the Legs​​,” Arturo Ripstein, World Premiere
“I Was at Home, But…,” Angela Schanelec, North American Premiere
“It Must Be Heaven,”​ Elia Suleiman, North American Premiere
“Jordan River Anderson, The Messenger,” Alanis Obomsawin​, World Premiere
“Sorry We Missed You​,” Ken Loach, North American Premiere

Contemporary World Cinema
“37 Seconds​,” Hikari, Canadian Premiere
“Adam,” ​Maryam Touzani, North American Premiere
“Arab Blues​,” ​Manele Labidi, North American Premiere
“Atlantics: A Ghost Love Story,” M​ati Diop, North American Premiere
“Atlantis,” ​Valentyn Vasyanovych, North American Premiere
“Bacurau,” K​leber Mendonça Filho, North American Premiere
“Balloon​,” ​​Pema Tseden, North American Premiere
“The Barefoot Emperor​,” Jessica Woodworth, Peter Brosens, World Premiere
“Beanpole​,” Kantemir Balagov, North American Premiere
“Beneath the Blue Suburban Skies,” ​Edward Burns, World Premiere
“Blow the Man Down,” ​Danielle Krudy, Bridget Savage Cole, International Premiere
“Bombay Rose,” ​Gitanjali Rao, North American Premiere
“Chicuarotes​,” Gael García Bernal, North American Premiere
“The Climb,” Michael Angelo Covino, Canadian Premiere
“Corpus Christi​,” Jan Komasa, North American Premiere
“The County​,” Grímur Hákonarson, International Premiere
“Dogs Don’t Wear Pants​​,” J-P Valkeapää, North American Premiere
“The Father​,” Petar Valchanov, Kristina Grozeva, North American Premiere
“Flatland​,” Jenna Bass, North American Premiere
“A Girl Missing​,” Koji Fukada, North American Premiere
“Hala​,” Minhal Baig, Canadian Premiere
“Henry Glassie: Field Work​,” Pat Collins, World Premiere
“Incitement,” Yaron Zilberman, World Premiere
“Instinct​,” Halina Reijn, North American Premiere
“The Invisible Life of Eurídice Gusmão​,” Karim Aïnouz, North American Premiere
“Jallikattu​,” Lijo Jose Pellissery, World Premiere
“Knuckle City,”​ Jahmil X.T. Qubeka, International Premiere
“La Llorona​,” Jayro Bustamante, North American Premiere
“Les Misérables,”​ Ladj Ly, North American Premiere
“The Long Walk​,” Mattie Do, North American Premiere
“Made in Bangladesh​,” Rubaiyat Hossain, World Premiere
“Mariam​,” Sharipa Urazbayeva, North American Premiere
“Maria’s Paradise​,” Zaida Bergroth, World Premiere
“Nobadi,” ​Karl Markovics, World Premiere
“Our Lady of the Nile​,” Atiq Rahimi, World Premiere
“The Perfect Candidate​,” Haifaa Al-Mansour, North American Premiere
“Red Fields​,” Keren Yedaya, International Premiere
“Resin,” Daniel Joseph Borgman, World Premiere
“So Long, My Son​,” Wang Xiaoshuai, North American Premiere
“Spider​,” Andrés Wood, International Premiere
“A Sun,” ​Chung Mong-Hong, World Premiere
“Synonyms​,” Nadav Lapid, North American Premiere
“Terminal Sud​,” Rabah Ameur-Zaïmeche, North American Premiere
“Three Summers,” Sandra Kogut, World Premiere
“Verdict,” R​aymund Ribay Gutierrez, Canadian Premiere
“A White, White Day,” Hlynur Pálmason, North American Premiere
“The Wild Goose Lake​,” Diao Yinan, North American Premiere
“You Will Die at Twenty,” A​mjad Abu Alala, North American Premiere

Коментирайте първи
 
Отговорете »

 

Коментирайте