Номинации за наградите Critics’ Choice Movie Awards за 2017 година

от на 2017-12-07
 

23rd-critics_-choice-awards-logo-2

Сериозна работа е това филмовата критика – не може току така да си позволиш да не си гледал нещо, защото после ще се окажеш неподготвен и няма да можеш адекватно да участваш в избора на поредните награди. И само като видите списъка с номинираните, ще ви се завие свят – това са хиляди часове филмова и телевизионна (която вече не отстъпва по нищо!) продукция, които са минали пред очите на стотици киноспециалисти. Разбира се, иде реч най-вече за щатска продукция от най-различен жанр и калибър, без да се намесват „несериозните” блокбастърни „дъвки”. Завиждаме им на колегите, защото повечето от тях са реализирали съвета на Конфуций – „Направи хобито си работа – и няма да ти се наложи да работиш и един ден в живота си!”

Най-голямата организация на филмови критици в САЩ и Канада има вече 22 годишна история. Broadcast Film Critics Association (BFCA) е основана през 1995 година и предствлява асоциация на близо 250 телевизионни, радио и онлайн критици, които изпълняват специални изисквания за членство – трябва да бъдат популярни и гледани/слушани/четени редовно от публика в големите градове, по сериозни канали и в авторитетни сайтове със сериозен „рийч”. Всяка година асоциацията връчва своите награди „Изборът на критиката” и ето, че дойде време за обобщение на отминаващата 2017.

Оказва се, че любимец на всички е Гийермо дел Торо със своята нова приказна история „The Shape of Water”, окичена със „Златния Лъв” на Венецианския фестивал – номинациите за този филм са в 14 категории, включително за най-добър филм, режисьор, оригинален сценарий, актриса в главна роля, поддържащи актьор и актриса. С по осем номинации в различни категории са четири филма – „Дюнкерк”, „Призови ме с твоето име”, „Lady Bird” и „The Post”. В телевизионния сектор конкуренцията между компаниите се очертава като доста напрегната – водят Netflix с 20 номинации, следвани от НВО – с 15, FX – 13 и АВС – 12 номинации.

Церемонията по раздаване на наградите за 2017 година ще бъде излъчена на живо на 11 януари 2018 – тогава ще разберем окончателната присъда на критическата гилдия и макар тя да не влияе на заветните награди на Американската академия, те винаги са били ориентир за всеобщите настроения и понякога се оказват предвестници на оскаровото разпределение. Ето и пълният списък с номинации.

BEST PICTURE
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
Glow (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History)
Intervention  (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC)

Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

коментари
 
Отговорете »

 
  • 2017-12-07 at 11:10

    Естествено, че Get Out ще го има в best picture, а Blade Runner 2049 – не…

    Отговор

  • UZUMAKI
    2017-12-07 at 12:13

    Цялата тая сошъл джъстис обсесия покрай надцененото лайно “Get Out” се превръща вече в космически абсурд.

    Отговор

  • Milbo
    2017-12-08 at 00:03

    Виждам, че псувните по адрес на Jordan Peele се броят на пръсти…Is this good or bad ?

    Аз бях върло изненадан колко дълбок е GET OUT. В момента в който ‘тя’ започна да таковата нашия човек простенах: Fuck, man, this is fucking deep…Изненадваща трябва да е изненадата ми може би, защото Jordan Peele дълбае с въображение, сърце и out-of-this-world талант в тези теми от самото начало на комедийната си кариера, което е преди повече от 10 години. ако не се лъжа. Той със сигурност ще веме всички награди за сценарий.

    Миналата седмица гледах Three Billboards….който е просто чуден. Уди Харелсън и неговите писма са нещо специално …. Утре съм се приготвил за The BIg Sick … CALL ME BY YOUR NAME и SHAPE OF WATER са задължителни…LADY BIRD доста любопитен, само един два от номинираните за най-добър филм не са ми повод за радост. И BLADE RUNNER не ми липсва. Така и не съм намерил още енергия да го гледам….Конкуренцията е сериозна – филмите са хубави – it is a thriving industry. Не виждам причини за псувни ….а за радост …

    Отговор

Коментирайте