Love.NET

Love.NET. Заглавие, за което се говореше още от края на 2007, когато си направи добра реклама в elmaz. Все пак това беше част от проекта – събиране на истории в продължение на 2 месеца за изграждане на сценария. Накратко, филмът разглежда човешките отношения в няколко измерения – в брака, в интернет, в приятелското общуване и как тези измерения се преплитат, влияят си взаимно и носят потенциала да се разрушат. Всичко това е въведено в няколко човешки истории. Не обичам да разказвам филма, това можете да го видите надълго и нашироко в сайта на love.net. По-скоро ще се съсредоточа върху личното ми мнение.

Ще започна отзад напред. Ако говоря чисто като зрител, филмът ми хареса и си заслужава деветте лева. Свеж, с модерна визия, добре подбрани лица, актьорска игра на ниво, изпипани интериори.

Ако го гледам като човек, който от години се интересува от киното и гледа всеки филм като учебник…

Love.NET - Диляна Попова

1) На сценарно ниво, всичко беше точно. Преплитането на историите беше сполучливо, нямаше глуповати и не на място реплики, нямаше хронологически грешки, каквито лесно могат да се допуснат във филм, чието действие се развива на много локации и успоредно в няколко интернет сайта. Хареса ми и факта, че филма по никакъв начин не се намесва в казуса „за или против“ сайтовете за запознанства, а ги използва просто като инструмент, чрез който разказва историите и не се опитва да бъде поучителен. Хареса ми и, че дори да не влиза твърде много в дълбочина в историите, все пак навлиза на едно по-философско ниво за интернет общуването и как то може да променя живота на хората с няколко клика. Отделно в крайна сметка от историята на главното семейство (не помня имена) „интернет кръшкането“ изиграва хем негативна, хем положителна роля. Това противоречие вече придава и чар на тази история.

2) Актьорската игра от страна на Христо Шопов и Лилия Маравиля беше перфектна. Като че ли си бяха точно за ролите, които изиграха. Може би някой ще го омаловажи, но трябва да се оцени и факта, че и двамата се просълзиха естествено пред камера. А това далеч не е толкова лесно, колкото изглежда дори и за опитни актьори. Койна Русева също се справи на ниво и с класа. На нея й отиват тези типажни роли. Повече за ролята си, разказва и във видео интервюто, което е първото излязло с нея за love.net и не само. Лора Чешмеджиева е много сладка и й отиваше ролята на дъщеря, която се лута колебливо между морала и тоталното разкрепостяване, но само като визия. Реално може би, заради липсата на опит диалозите с нея звучаха изкуствено и някак тя не успя да влезе съвсем в ролята си, но визията компенсира. Захари Бахаров се справи на средно ниво. И той също не си влезе съвсем в ролята. Някак по-„да мине сцената“ играеше. Но в общ план беше много добре.

Love.NET - Лилия Маврилия и Христо Шопов

3) Операторската част беше перфектна. Като цяло от друго може и да се оплакваме в българското кино, но не и от операторите ни. „Тилт”, „Мисия Лондон” (макар и по-статичен), „Лов на дребни хищници”, „Стъклен Дом”, „Столичаните”, а и „Love.NET” бяха много добре заснети откъм операторството.

4) Монтажа… Чисто концептуално определено са имали много работа върху него, вземайки предвид факта, че около една четвърт от филма представляват все кадри от писане на екран, сайтове, скролване, десетки имейли, цитати, снимки от сайтовете и всичко това не трябваше да стои новинарско, а да се вплете неусетно във филма и зрителя да го възприеме като част от историята без да се вторачва. Дума не може и да става за прехода от клавиатурата към нощния град – 5 секунди красота, които ги има и в трейлъра.

Love.NET - Лора Чешмеджиева

Мога още много да говоря, но мисля, че това е достатъчно. Обобщено, „Love.NET” е нещо ново, нещо, което до момента не е правено в България, нещо което е направено професионално, като изключим звука в 2-3 сцени, нещо, което вкарва в интернет в киното и го наслагва в няколко реалистични човешки истории по успешен начин, нещо, което заслужава свойте час и 40 минути внимание.

Благодаря на Дринов, че ми позволи аз да напиша ревюто за този филм!

BTW: Дринов, понеже си тръгна по-рано пропусна бирите и флашките, които раздаваха като подаръци на всички. 😀

OperationKino: Ние пък благодарим на AceXe /Юлиян Спасов/ , за това, че го написа!

Similar Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

122 Comments

  1. Хм.

    🙂

    Окей, след втория трейлър малко ми падна "мнението" за филма, но сега след това (безупречно) ревю – пак се вдигат очакванията 🙂

    Че ще го гледам, ще го! А сега съм още по-надъхан да се изложи, за да го разеба след това 🙂 И без друго ревюта не съм писал от декември 😉

    🙂

    Пък ако ми хареса – бравос! 😉

  2. Още когато видях първия трейлър останах с добри впечатления за филма. Това ревю затвърждава отново тези очаквания. Дано само не се разочаровам. Надявам се още този уикенд да ми се отдаде възможност да споделя мнението си. 🙂

  3. Ревюто наистина ме изненада, по всичко личи че филмът не е толкова лош, колкото изглежда от трейлъра … признавам си че съм не съм от привържениците на българското кино и доста отдавна не съм гледал български филм (тезата ми е че не е нужно да гледаш всяка серия на "Забранена Любов" за да си сигурен че сериала е безумие, правя същия аналог и с българското кино). Напоследък обаче много приятели ме нападнаха заради моето нежелание да гледам БГ филми (между другото напълно основателно) и аз се уморих да споря и аргументирам (сам осъзнавам че аргументите ми напоследък доста куцат :)) … затова ще трябва да преодолея ударно предразсъдъците си … вариантите са два: или ще призная развитието на БГ киноиндустрията и ще склоня глава или ще намеря нови достатъчно силни аргументи с които да обоснова непоносимостта си 🙂

    @Дринов … обещал си като коментар и твоето мнение за филма ?

  4. наистина, Дрин, ще се радвам да прочета и твоето мнение 🙂 иначе звучи обнадеждаващо – един свеж поглед не осъжда скептично ново БГ творение, което е повече от отлична оценка… дано наистина е така 🙂

  5. Не искам да влизам в ролята на трол, но това е едно от най-слабите ревюта, които съм чел в operationkino.net. Тромаво, грубовато и необективно. Мога да направя на пух и прах някои от заключенията на AceXe само с кадри от трейлъра. „Нямаше глуповати и не на място реплики”, а какво тогава е това: „Името ти е псевдоним, мейлът ти е служебен, а телефонът ти е с временна карта, така че си оставаш пълна мистерия” 😉 Има две фактологични грешки само в това изречение. Въпрос на обща култура е да ги откриеш. Наистина ще се радвам да прочета ревю за филма от Дринов.

  6. Господин… Стоянов,

    Ревюто се базира на личната оценка, което включва в определени граници леко разминаване от сто процентовата обективна фактология. Благодаря ти, че си му отделил време и внимание и… не се впрягай. 😉

  7. Мисля, че можем да наречем този филм "филмът-бартер" – то само реклами в него … разбира се и цици + секс, че да привлече малко вниманието на и без това изпадналата ни публика :-D.

  8. Филмът ми хареса много. Хубаво е, че хората не се отказват да правят кино (и изкуство изобщо) въпреки масата изпадняци, които после плюят труда им…

  9. @Nadinka

    Нали не смяташ че е задължително да се превъзнася един филм само защото е български или да се уважава някой "творец", само защото той си мисли че прави изкуство рисувайки със задника си … В България е пълно с един куп псевдо-интелектуалци, които си мислят че правят изкуство в една или друга форма, и плюят държавата че не дава пари за култура … сами не осъзнават че ако произвеждат достатъчно качествено изкуство, сами ще намерят пазар и реализация на продукта си … но естествено много по лесно е да се обвиняват глобалните фактори и световната конспирация спрямо българското изкуство, отколкото да се напрегне малко сиво вещество ….

    Въпреки че малко се отклоних 🙂 идеята ми беше че ако филмът не ми хареса – няма да спестя критика само защото е български … дори смятам, че проявяването на повече критичност към българското кино е по-скоро полезно и градивно … 🙂

  10. Абсолютно вярно, MadMax. Ако още веднъж чуя репликата: "Като за български е добър филмът!", ще повърна. Повечето ни "творби" за откровен боклук.

  11. @MadMax, не хваля филма, защото "си е наш", а защото ми хареса, при положение, че очаквах обратното 🙂

    Разбира се, всеки има право на мнение и ако не ти хареса love.net имаш свободата да го кажеш. Но след като го гледаш. Прекалено много хора плюят по инерция и преди да са гледали дори, по този повод беше и моят коментар.

  12. Прекалено много хора плюят по инерция, защото прекалено много пъти са се парили от тъпотиите, на които са попадали. За съжаление (в почето случаи – съвсем заслужено) реагираме на родната култура като кучето на Павлов, само че вместо слюнка от глад, отделяме плюнки от отвращение. Българското изкуство дължи извинение на аудиторията си и трябва доста да се постарае преди да заслужи уважението й, а дотогава всякаква резервираност е придобит рефлекс за интелектуално, естетическо и финансово съхранение.

  13. Kristin, ако ревюто е неграмотно искам да ми кажеш дали случайно думата не е "лаическо"…да не кажа даже "лаически" написано, а не лаишко :))))) Правописни грешки допускаме всички понякога: много по-смешни са хората, които искайки да покажат интелект само се излагат двойно със собстените си корекции…

  14. Повярвайте ми – не искате да прочетете аргументите ми, защото липсата на елементарни познания и за кино и за актьорско майсторство и дори за изразяване няма как да Ви помогнат в разбирането на материята. Хора като вас не бива така просташки и елементарно да крещят, а да попрочетат първо нещо и после да пишат. И още нещо – няма изрази като "влизам в роля"-влиза се в образ, "много добре заснети откъм операторството" – тук … нямам думи…

    P.S. Имайки предвид нивото не смятам повече да Ви отговарям. Мисля,че сам се изложихте достатъчно. Поне сте се добрали до безплатна бира и флашка – надявам се това да Ви радва.

  15. И аз се прецаках да гледам филма вчера.

    Наистина, ревюто на Юлиян е много зле – комбинация от лош преразказ, инфантилна гледна точка, никакво познание за социалната страна на действителността.

    А филма е просто кич – напудрен, много банален, скучен. Сценарий и режисура на ембрионално ниво. Емил Христов е направил една дълга интериорна презентация, в която най-адекватно се размотава Диляна Попова. Ушичките на Христо Шопов някак не се вписват в общата красота, където българите ядат суши и плащат през мобилните си телефони. Някои от актьорските изпълнения бяха наистина потресаващи. Ужасни имам предвид. С една дума – пак не се получи БГ киното, ама ние сме свикнали 🙂

  16. Кristin, харесва ми как даваш постоянно анонс за контра-аргументите си срещу филма, но така и не даваш самите аргументи. Хареса ми и как елегантно пропусна да коментираш собствената си грубо неграмотна грешка 😉 Keep up the good work.

  17. А'е тез' девойки що вечно са в опозиция? Поне мензисите им дали съвпадат? 🙂

    Към тях (ако ме удостоят с отговор, разбира се): Томас Андерсън или У(ъртлес) С(шит) Андерсън?

    (тест за бърз кино-"спел"-чек)

    😀

  18. @Kristin,

    Толкова искрено ми пълниш душата… 😀 Ти с какво би заменила "влезе в роля"?! Защото аз веднага мога да ти обясня простичкото и ясно значение на тази кратка фраза, за която не е нужно да си учил кинематография 30 години. Виж, ако за теб не-"лаишко" ревю е изпълнено със сложни думи, някои неразбираеми за масовата публика, в случая потребителите, то не всеки споделя твоите виждания. Включително и аз. 🙂

    В този ред на мисли, все още не си изложила нито един ясен и точен аргумент. И между другото защо не изложиш твоето виждане за филма? :]

  19. Ох, ох, ох, ох! Класика! Ако само можехте да ми видите усмивка, която изразява радостта ми, че този път някой друг ще отнася клетвите… 🙂

    Ще пробвам съвсем скоро да пусна един коментар за филма. Обещал съм! 🙂

    @legrandelf

    У.С. разбира се, Т. е толкова Тъпа и не куул буква! 🙂 🙂 🙂 🙂

  20. @Nadinka

    Признавам че не съм гледал филма все още и за това не коментирам достоинствата му (или недостатъците), уважавам твоето мнение да го харесваш или не и искрено се надявам наистина филма да е добър за да мога да зърна най-после светлинка в тунела на безхаберието и некадърността на българското кино.

    @UZUMAKI

    Метафората с кучето на Павлов е изключително удачна, проблемът е че съществува една прослойка от обществото, които сляпо приемат всеки нов български филм като шедьовър. За тази прослойка е особено престижно да отидат да гледат БГ филм, само защото според тях това вдига културният им level до нови висоти, престижно е да си тананикат песента на Ст.Вълдобрев от „Светът е голям”, въпреки че същият прави една и съща музика от десетилетие и никой не знае актьор ли е, певец ли е … Същата прослойка яростно защитава ниското техническо качество на БГ филмите с тезата, че видите ли България е криза и ние не можем да си позволим техниката на Холивуд, въпреки че за сравнение оскаров претендент като „127 часа” е сниман с фотоапарат за 5 000 лв. Същата прослойка възхвалява актьорската игра в БГ филмите, въпреки че не е нужно да се взираш за да забележиш чисто театралната школувка на актьорите характерна с моменти на преиграване присъщи и подходящи единствено в театъра, където актьорът е длъжен да прави това за да подчертае емоциите си и да компенсира отдалечеността на зрителя от сцената.

    Проблемите в БГ киноиндустрията са много и аз разбирам и подкрепям опитите за развитие в тази сфера, но фалшивите комплименти не спомагат това развитие, а водят до затъване в посредствеността, издигане на пиедистал на фалшиви идоли, които от висотата на която са поставени се интересуват само дали шалчето им на врата стои достатъчно интелектуално и яростно размахват пръст към държавата че не давала пари за изкуство. Че аз се питам, защо държавата трябва да им дава пари за изкуство … направете един добър продукт и си върнете инвестициите … навсякъде така се прави .. защо държавата не даде пари на мен да си развия бизнеса .. примерно !!!

    Малко се поувлякох, за което ще ме извините, но от известно време съм афектиран на тази тема, защото водя дълги спорове с мои познати, които съм им заявил че спадат към тази прослойка набедени патриоти, за които всичко българско е свято, колкото и да е некадърно.

    Хей … оставете автора на ревюто … човека изказва собствено мнение и никого не задължава с това 🙂 🙂 🙂 🙂

  21. Според мен и двете позиции са еднакво грешни. Да се защитава нещо само защото е българско и другата да се плюе по същите причини, особено ако пък не си гледал филма.

    Отиваш и гледаш. Ако е помия, плюеш, ако не, не! Това е правилният ред на нещата!

    BTW, написах едно мнение за филма, само че дойде към почти 5 000 знака, така че ще трябва да измисля нещо. Може да опусна един Еditorial. : ) 🙂 🙂

  22. Никой не защитава тезата, че трябва да се оплюват филми, които не са гледани, а че е съвсем закономерно да си предубеден или резервиран към нещо, което (примерно на ниво трейлър) изглежда зле или идва от регион/националност с калпаво портфолио. Бях резервиран към "Източни пиеси", но му дадох шанс и филмът искрено ми хареса, затова чакам с нетърпение "Островът" – Камен Калев ми е спечелил доверието; за (да речем) "Мисия Лондон" обаче никога не бих си дал парите.

  23. @UZUMAKI,

    Разбираемо ако човек попадне на няколко неща, които не харесва, принадлежащи към една и съща категория, да се резервира цялостно към категорията, в случая "made in Bulgaria". Но и не забравяй, че България е страна на крайностите, при това доста колоритна.

  24. Нека не се впрягаме прекалено. Бях на скрийнинга на филма вчера в Арена и въобще не мога да го нарека лош филм. Филма е жанров, заснет е и е изигран добре. Под "добре" имам предвид, че нищо не ме подразни, освен онова чаве в една от ролите и нейната липсваща артикулация. Слаба (сравнително) част е сценария, който не резулира реалистично две от четирите истории и не реши проблемите, които залага в началото. Историята не отива в никакви конкретни посоки, което не е добре. Музиката е супер. За звука не съм сигурен. Актьорите правят по-доброто с това, което им е дадено. Диалога варира…

    Смятам, че филма е стъпало към нещо по-добро. Дали можехме да имаме по-добър филм на тази основа ? Абсолютно. Дали можеше да е по-зле – със сигурност. И не – не ми хрумна, че е "добър за БГ филм". Абсолютно гледаем филм си е. Не ме остави с конкретна емоция, както правят всички наистина добри филми, но ми беше интересен, докато го гледам и не ме издразни с нищо, както правят лошите. Както каза и Захари на едно от интервютата "Филма е лек".

    Нека не се пренавиваме. Мисля, че това е стъпка в правилната посока. Като се научим да правим средняшки жанрови филми (което е и причината Дзифт да ми е любимия БГ филм), ще се научим да правим и добрите филми, които всички искаме да гледаме. Ай, наздраве и без лоши чувства 🙂

  25. UZUMAKI!Vie ste az,mnogo Vi blagodaria che vse oshte ste existing vid in BG!!!Vse edno,nai adekvatniat komentar…

    P:S Sorry za english keyboard,imam problem s BG pisaneto-technical!"))

  26. I otnovo chakame Ostrovut:)))Kamen e ot druga poroda.koiato ne zavisi ot nacionalen komentar….izkustvoto ne e ogranicheno ot national features…..Dobroto kino e dobro kino,nezavisimo dali e Rusian,BG or whatever….Its just good!

  27. Много глупав филм.Имах чувството,че гледам реклами,Всички пият нескафе,пият едно и също уиски постоянно/ това в България,няма как да се случи/.Компютрите са една и съща марка/ на всички/,всички са с лаптопи.Никакво съдържание,само нахвърляни лафове………………………………………много,много слабо.Ще отида да гледам и TILT и ако е същата боза,повече никога няма да отида на български филм/за съжаление.

  28. @емилия,

    Много ме забавляваш. Ще ти го обясня като на глупаво момиче… 😀

    Знаеш ли какъв е проблема на всички българи със своето закостеняло и ограничено мислене?! Че той смята, че един игрален филм, трябва непременно да се придържа към родната реалност. Не! Документалните филми са тези, които са реално отражение на действителността – затова са документални, т.е. документиращи реалността към дадена времева единица.

    Игралните филми са изцяло плод на въображението и са извън жанра "документалистика". Защо не кажеш, че Аватар е "много глупав филм", защото "това в Света,няма как да се случи"?! Love.NET е ИГРАЛЕН ФИЛМ, т.е. той НЕ претендира да е реалистичен, нито да отразява реалното социално, политическо, икономическо, демографско положение в страната или в света. Той е един отделен свят, написан на хартия, а след това изигран от актьори, който вече дали ще е близък до реалността или не си е решение на сценаристите и продуцентите.

    Та, така мила Емилия. Извинявам се и на теб за директния ми коментар, но не съжалявам. Смятам, че твоята твърда предубеденост и ограниченост сама ще ти изяде главата един ден. 😀

  29. Коментарът на Спасов е просто…без коментар 🙂 Човече, ако кандидатстваш кинорежисура в някое нормално учебно заведение в цивилизования свят, ще бъдеш скъсан за подобен глупав и крайно погрешен начин на мислене.

  30. Интересно ми е, с оглед на горния комента, колежката да не преподава в някое от 'нормалните учебни заведения в цивилизования свят', че е толкова сигурна ? Интересувам се живо, не за друго 😛

  31. @Gabriella,

    Пак задавам въпроса: Какво е Аватар?! Един глупав филм, защото е художествена измислица, а не копие на реалността?!

    Миличка, хайде да ме насочиш към правилния начин на мислене, да видим къде се разминава с погрешния (a.k.a. моя) !!! :*

  32. @AceXe /Юлиян Спасов/

    Човек, излишно се правиш на остроумен. Написал си ревю, което само по себе си е похвално, особено когато е на български филм, защото коментарите винаги са на двете крайности. Изразил си собственото си мнение – напълно нормално и разбираемо, харесал ти е филма – ок … показа го … но недей да контратакуваш мнение различно от твоето с глупости от сорта, че след като един филм е игрален не трябва да очакваме реализъм от него.

    Филмите затова имат жанрове … от фантастиката знаеш какво да очакваш, от екшъните – също … и т.н. … от трилърите и драмите очакваш все пак някакъв реализъм … от БГ филм още повече … всички си знаеме хала за да не ни подразни интериорният лукс демонстриран във филма .. толкова лъха на избиване на комплекси, че чак вони ……. както и да е … дано да се научат все някога …

    По повод реализъма … кажи ми колко присъства в документалния "Вселенната на Стивън Хокгинг" .. теории, предположения – да , реализъм – ???

    Така че не си прав така да реагираш, не те нападнах по-горе за ревюто и мнението ти, защото така си го видял и това е … нито ще тръгна да те разубеждавам, нито ти ще можеш да ме убедиш че Love.Net e нещо поносимо …

    това е което исках да кажа … и понеже и аз съм на мнението на Емилия, ще се надявам твърдата ми предубеденост и ограниченост да не ми изяде главата един ден !!! 🙂

  33. Абе, Спасов@, я свободно бе.

    А от каква реалност да са, Спасов? От Уганда или може би от Бурунди? Действието се развива в България, на български. Наляво-надясно слушам хвалби как историите са се случили в България на българи и са споделени на някъв тъп български сайт.

    Спасов тъпо парче си……. доказателства искаш ли????

  34. @Юлиян Спасов,

    Липсата на стабилно познание те кара деконструираш нещата до елементарни дефиниции, за да си ги обясниш. Примерите ти са неадекватни. Има много голяма разлика между различните форми на отместване от реализма. Дори за естетики тук не говорим – фантастичен, магически, сюр- и прочее реализми. Не можеш да правиш паралел между метафорите (Аватар) и невярното представяне на социалната действителност плюс наглото продуктово позициониране (love.net)

    Документалното кино няма нищо общо, защото то изследва определен феномен със средствата на киното -структурния принцип на историята е различен, а не начина на представяне на действителността.

    Всъщност можеш да си правиш и пишеш каквото си искаш, но да знаеш, че е малко смешно, особено когато го правиш с апломб 🙂

  35. @Gabriella,

    най-изтънчената красота е в най-простите неща. Казал го е голям ум, не се сещам в момента кой. 😉

    Мила, знаеш ли, че в WebCafe излезе статия, точно с твоето становище?! Че, много реклама във филма, че интериор, че не знам си какво… А знаеш ли, че точно половин година преди това са се молили цигански три месеца на разпространителския екип да ги включат като партньори и в кампанията?! А знаеш ли, че в американските филми има десет пъти повече рекламно позициониране, просто ние не познаваме повечето марки и затова не ни правят впечатление. Повече е излишно да коментирам, мисля.

    @SaxtonTale,

    Независимо от националността на един филм, той се прави по общоприети световни стандарти, а не български. Идентификацията като български идва със съдържанието, а не със структурата му. И под реалистичен се визира слънцето да изгрява от изток, колите да се движат напред и хората да не ходят с ръцете си. Оттам-насетне всичко е вече фикция и решение на създателите. Те не са длъжни по никакъв начин да се съобразяват, че видиш ли българина бил беден, затова ще правим филм в мизерната панелка, а не в хубаво жилище. Филма е напълно реалистичен по смисъл и действие.

    Комплексите ги избиват не създателите с луксозния интериор, а зрителите, които след като го нямат се дразнят, че само го гледат на кино. Това е простичката истина. И аз живея в панелка с бели стени три шкафа, легло от '90 и изтърбушен фотьоил, но това не ми пречи и не ме кара да мразя филм, само защото в него интериора бил хубав. 😉

    @MadMax,

    Приемам и уважавам всяко едно мнение. Не го приемам само тогава, когато е необосновано. В случая Gabriella въпреки няколкото си по ред коментара, все още не е изложила ясни и точни аргументи. Само един за рекламата… Който е несъстоятелен, обясних по-горе защо. Приемам, но не уважавам мнението, в което ясно си личи некомпетентността, раздразнението, субективизма, дори комплексите на коментиращия. Това е 🙂

    Понеже си говорим за трилър… Disturbia е абсолютен жанров трилър. Той случайно да е реалистичен по вашите критерии за реалистичен филм?! Или Fracture?! В най-добрите филми винаги има фина и премерена доза фикция, защото какъв е смисъла иначе да е точно и сто процентово отражение на реалността при положение, че я гледаме всеки ден?! Много ме забавлявате, сериозно 😀

  36. С риск да бъда крайно оплюта ще си позволя да ви попитам – защо аджеба си мислите, че в България няма богати хора?Напротив, колкото и да не ви се вярва и тук виреят такива индивиди и да, те са еквиваленти на персонажите от филма.Нима една голяма част от българските доктори, които изкарват от рушвети два пъти, колкото заплатата им не могат да си позволят да ядът за вечеря суши или да имат лаптоп?Нима продажните ни журналисти, готови да пишат за каквото и да е срещу една скромна сумичка, не могат да си позволят уиски или луксозен апартамент?

    Колкото до филма-на мен лично много ми хареса, личи си, че са вложени средства и труд, естествено не може всичко да е перфектно, все пак тепърва българското кино започва да се възражда, така че на този етап мисля, че филма е на едно много добро ниво.Препоръчвам го.

  37. @AceXe /Юлиян Спасов/

    Радвам се че се забавляваш, същото правя и аз…

    … дал си два примера за трилъри в които реализъма е пренебрегнат в една или друга степен, съгласен съм с това … и аз мога да допълня още десетина примера веднага …. но мога да изредя поне още толкова филми от жанра които са напълно реалистични. Опитвам се да ти докажа че тезата ти относно игралните и документалните филми е напълно грешна и ако се опитваш да защитиш свой прибързан коментар по-горе, само най-много да затънеш в оправдания …

    Относно твърденията ти за комплексите – човече, осъзнай се какво говориш … дразни парадирането със този стандарт, комплексите са проявени изключително и само от създателите, които не знам какво се целяли, освен признанието на някаква точно определена прослойка … тоест филмът е ориентиран не към средностатистическият българин, а към тази прослойка, която приема един шаблон за поведение и стандарт, проповядван от светските глашатаи … плюс някаква искрица надежда да бъде харесан филма и на Запад … ако мине – мине …

    а може би твоите комплекси се изразяват именно с това че живееш в условията които изреди и се възхищаваш на стандарта от филма … въпрос на гледна точка .. нали 🙂

    Доста неща ме подразниха в този филм, но не исках да ги коментирам и продължавам да не искам, защото виждам че темата е чувствителна за много хора … и не ме подразниха само защото е български … честно се опитвах да ми хареса … честно …

    предполагам че не си достигнал все още малко по зряла възраст за да добиеш малко по обективна преценка, но ще видиш как с времето ще промениш възгледите … ако ли пък не – значи си си загубил времето

  38. @MadMax,

    А тези десетки трилъри, които не са залепени за реалността по-лоши ли са от напълно реалистичните?!

    Аз не се възхищавам на интериора във филма, а го приемам такъв какъвто е. Дали ще е луксозен хол или празна стая, мен ме вълнува действието. Интевриора просто го отразявам като обстоятелство. По-скоро ме учудва масовия аргумент, че Love.NET не бил добър, защото много му били луксозни интериорите… Не мислиш ли, че това е смешно най-малкото?!

    Условията, в които живея не съм ги казал с идеята да ги коментираш. Те са такива, защото аз съм си ги направил такива – обичам семплия живот.

    Възрастта има значение за много неща. Така е и уважавам по-възрастните, но с поради една единствена причина – видели са повече от мен. Това обаче не определя възгледите. Има 40 години тотални дегенерати и 15 годишни гении. Това, което казвам аз, е да си освободите мисленето и да спрете да се вторачвате в глупости. Никой не каза нищо за действието, за историята, за човешкото в нея, за емоцията. Всеки изтъква пет марки и два дивана с хубав декор… Ето това е българското мислене. И не ми е нужно да стана на 38, за да видя колко тесногръди и консервативни са някои личности, решили да коментират филма.

    Не налагам мнението си на никого. Апелирам, когато се критикува, критиката да е подплътена с аргументи и да е състоятелна, за да бъде в стойностна опозиция на първоначалното мнение – което може да е всякакво, но е аргументирано и ясно, а не изсмукано от пръстите.

    :]

  39. Увлекателен и приятен филм. Към средата актьорите бяха понавлезли и вече не стояха така изкуствено както в началото. Трейлърите към филма определено не дават реална представа. В личната си класация го поставям веднага след "Светът е голям…" от БГ филмите след 89-та.

    А много хората тук се правят на по-по най 🙂

  40. @AceXe /Юлиян Спасов/

    Реализмът в трилърите няма нищо общо с качеството им, изобщо не става въпрос за това, дадох този пример, защото сравнението което беше направил не беше аргументирано и не беше правилно според мен …. както и да е, разбрал си моята теза, че не е задължително игралният филм да е нереалистичен.

    Спорът който водим за интериора във филма е безмислен, аз мисля по един начин, ти мислиш по друг, никой няма да се откаже от мнението си, особено тук, където спора се води публично 🙂

    Тук вадиш още една теза, по която с радост бих поспорил – че възрастта не променя възгледите. Абсолютно съм на мнение че е така … да не си помислиш че прекарвам времето си на опашка за пенсия … на 31 години съм и определено мисленето ми се е променило от времето когато бях на 18 (за моя радост детето никога не пораства напълно) … и понеже в този блог става въпрос за кино, ще коментирам именно как са се променили възгледите ми за киното .. Не съм човек от бранша, а просто любител, който с радост използва възможността да сподели мисли с хора имат нещо повече от елементарно понятие … та с времето се научих да отсявам качеството от посредствеността (естествено съгласно моя вкус и възгледи) … както и предполагам всеки търпи развитие в претенциите си … така че тук ще трябва да се съгласиш с мен .. това е безспорно … 🙂 🙂

    Честно ти казвам, без да искам да се доказвам като критик на БГ киното – на мен филма не ми хареса. И наистина декорите и продуктовото позициониране не са основната част която куца … просто атмосферата на филма, малките детайли които се натрупват негативно не ми позволяват да кажа нещо похвално …. Имам приятели завършили актьорско майсторство, дори някои са известни имена… и затова знам че хората наистина полагат усилия, предполагам че много от читателите на този блог са хора занимаващи се с кино и затова не искам да изказвам крайното си мнение, защото сигурно ще обидя някой … не мога да си кривя душата, само защото филмът е български .. не става филма, поне според мен, но както казах по-горе аз съм само един любител и моето мнение си е само мое … 🙂

    Аргументите ми – мога да ги изредя и няма да изненадам никой .. те са изредени от всички които не са харесали филма … и понеже знам че имаме потенциал, който не се използва за да се твори нещо стойностно съм толкова критичен към БГ киното …

  41. Какво толкова негодувате срещу това, че във филма основно образите са от така наречената "висша класа"?В "Стъклен дом" нещата стоят по същия начин, но това не му пречи да е толкова гледан.Даже напротив, според мен на българина му е писнало да гледа все едни и същи мизерщини, селски обстановки, полета, долнопробни кръчми и т.н., и т.н.Нали трябва малко и ние да почувстваме, че сме европейци.Пък и на днешните тийнейджъри, основно от които са приходите за този вид изкуство, се кефят именно на такава обстановка-модерна, лъскава, скъпарска.

  42. @ Gabriela

    Не бе, щото аз от догодина уча в такова, та ме хвана страх да не ми преподаваш … какъвто съм наивен по отношение на киното 😛

  43. @MadMax,

    В този блог се предполага че се следи от киномани, кинаджии евентуално и все пак хора, които взаимно си имат уважение. В единициата "уважение" влиза и качествената аргументация. Всеки може да каже "филма не ми харесв", ок и това е напълно нормално и приемливо. Аз не се опитвам да те оборвам, а се опитвам да ти обясня, че без аргументи мнението ти увисва. Повечето, които не са харесали филма не са изразили ясни и точни доводи "защо". Хванаха се за прословутото рекламно позициониране. С това мнението вече им е субективно и несъстоятелно. Все едно да ида в съда и да кажа "той е престъпник, защото… е престъпник!".

    И виж моля те тази статия и по-специално коментарите > http://www.webcafe.bg/id_1746838752 . Тук вървим в същата посока и не мислиш ли, че масовото негодувание срещу хубавите интериори е проявата на комплекси?! Защо не негодуваха срещу The Tourist, който беше връх на луксозния кич – венецианския Danieli?! Ок, филма не ти е харесал, нищо против нямам, но изреди по точки и бъди точен в коментарите си. Не замазвай нещата с колко били комплексирани създателите, защото това е толкова абсурден довод за критика, че няма накъде… 🙂 Сега вече се надявам да ме разбереш.

  44. Между другото днес е записа с Илиян Джевелеков, който ще излезе утре в Every.BG и много се радвам, че се разви тази дискусия. Някои неща засегнати тук ще ги включа като въпроси, интересно е да видим какво би казал той като продуцент, сценарист и режисьор.

  45. @AceXe /Юлиян Спасов/

    Как пък не ти хрумна, че самият факт, че хората се заглеждат в интериорите на филма не означава, че просто скучаят. Нещо в основното действие не ги увлича май 🙂 А скуката е враг номер едно в "така наречения шоубизнес" 🙂

    Харесването или не-харесването е наполовина несъзнателен процес… Аргументи много и в двата случая, а ти като пишеш глупави суперлативи за една боза, нищо не правиш. Ако ще и 100 000 кретени да си купят билет, това не може да убеди подсъзнанието ми да хареса "продукта", за съжаление 🙂

  46. @Gabriella,

    Отново показваш, че пишеш без да четеш и да вникваш в написаното пред теб. Аз не искам от теб да се съгласиш с мен, че филма е добър, а да се аргументираш! Все още не си посочила нито един ясен и добре подкован аргумент от "осъзнаваната" половина на процеса на нехаресване, така да се изразя.

    Впрочем, посочи ми един суперлатив, който съм изказал за Love.NET 🙂

  47. Така, туко що гледах филма, и приветствам повечето българи, които могат да си позволят да отидат и да подкрепят българското кино със своите 8 лева.

    Ако трябва да съм честен ако този филм не беше български бих му дал най-много задоволителна оценка. На моменти приличаше на софт-порно нагъчкано с непрестанни реклами на Сони Вайо, Нескафе, и т.н…. Естествено тези спонсори са нужни защото не се знае дали филма би съществувал без тях. Хареса ми актрската игра на Христо Шопов и Маравиля…но като цяло нека да бъдем честни доста пълнеж доста вятърничав филм. Не претендирам, че разбирам толкова или че съм някакъв вездесъщ критик, макар че в Шатите минах курс по филмово изкуство. Оценката ми е 5/10 в най-добрият случай. Но въпреки това пак казвам отидете и го гледайте, за да видят продуцентите, че аджеба има смисъл да се правят филми в България, които да се надяваме, ще бъдат все по-добри с времето. Лека вечер! 🙂

  48. Божкеее, това е толкова як филм, че трагедията в Япония бледнее пред него. Драма, сатира, комедия, пародия, опера, балет, мимика, кабуки, куклен театър и пантомима – този филм имаше всичко. Сега съм си направил едно нескафе, което като го приближа до вайото и прибавям пет гигахерца РАМ-памет. Това във филма го видях… и запомних. Друго май не видях.

  49. @Kiril

    По принцип се въздържам от коментари тук, смятам, че Юлиан трябва да отговаря, все пак си е негово ревюто, но искам да кажа, че твоя коментар ми харесва най-много от всички. 🙂

    Аз лично давам оценка 6/6,5 от 10. И аз препоръчвам на хората да го гледат. 🙂

  50. @AceXe

    Човек … ти в ревюто си дал аргументи които според теб са актуални и казваш че всичко друго не важи. Повечето от доводите които си изтипосал в ревюто си, по мое мнение е плод на розовите очила с които си гледал филма. Точно това е проблема, гледаш филма изключително и само защото е български … и формираш мнението си именно по този начин единствено заради занижените си стандарти. Представи си че филмът не е български, не е дори американски … а примерно (съвсем произволно) румънски … би ли го запомнил и би ли се проявил като своеобразен пиар и глашатай на румънското кино … сигурен съм че едва ли 

    Както виждаш от коментарите ми, не ти опонирах заради мнението ти за филма, най-малкото заради труда който си хвърлил. Но ме подразни колко лесно комплексираш хората, които са на противоположното мнение на твоето.

    Време е за аргументите ми, ще ги подредя по точките които ти си зачекнал в анализа си:

    Темата на филма наистина е актуална, но за мен е прекалено комерсиална … добре, ще кажеш – нали това е идеята, но все ми се струва че именно прекалената комерсилизация вреди на българското кино. Сценарият, доколкото служи на целта, е приличен, въпреки че имаше много моменти които искрено куцаха. Диалозите, както изказа мнение Дринов, наистина са мудни, като определението е доста дипломатично.

    Актьорската игра. Христо Шопов е изключително скромен и земен човек и лично на мен ми е страшно симпатичен … може би затова и нямам никакви забележки към него, Захари Бахаров – много, много постен (признавам, че той пък ми е изключително антипатичен и допускам личната неприязън да е причина за недоволството ми), играта на Лора Чешмеджиева ми напомни на „Забранена Любов”, където някакви събрани от улицата сякаш се опитват да играят на асоцииация от типа „познай какво изразявам”. Диалозите й наистина бяха потресаващи, но айде, нека приемем и факторът неопитност. Диляна Попова е богиня и не мога да кажа нищо повече (мисля че ще ме разбереш). Джон Лоутън и Мик Бокс са вкарани сякаш като допълнение към комерса, просто за да продължат превръщащото се в тенденция участие на известни чуждестранни лица … допускам дори в следващия БГ филм Асен Блатечки да нокаутира Жан Клод за сърцето на Радина Кърджилова (примерно). Този похват рано или късно ще започне да дразни мнозинството, ако вече не е започнал.

    Прословутото продуктово позициониране – много хора се хващат първо за това, но то е част от брънката … не беше нужно да е толкова явно, съгласен съм до някаква степен, ама това направо вади очи. Ще кажеш: така се финансира филм … хубаво, но всичко с някакви граници … нямаше да се учудя ако бях видял участието и на най-актуалният продукт в БГ – господин премиера.

    Техническите достоинства няма да се наемам да коментирам, защото не съм достатъчно компетентен и не видях нещо което да ми се набие на очи.

    Крайното ми мнение е следното: не че филма е чак такова падение, просто не заслужава такива комплименти … приемам го като много вял опит за нещо оригинално … а аз съм сигурен че някой буден ум, ще може да направи БГ филм, който идейно да впечатли не само българската аудитория но и световната. Не е нужно да се влагат много пари, изобщо даже … идеята е важна … все ми се набива на ум „Buried” (цитирам го, но да не останеш с грешно впечатление – филмът е пълно фиаско, просто идеята ми допадна)– филм който в България може да бъде направен с джобните на който и да е 5-ти клас на някои СОУ …

    И още нещо, което е доказателство на тази моя теза – идеята на Black Swan била взаимствана от български филм ……… значи можем !!!!

  51. Само да споделя моето мнение, че българското кино имаше нужда от комерсиализъм! На хората им беше писнало от откровените помии резултат от политиката "Аз си правя филм само за мен и още двама интелектуалци, които я го разбират я не".

    Сега, ако нещата запазят само тази посока на развитие, скоро пак ще се скапят нещата. Трябва да има баланс между двете неща.

    А това за "Black Swan" е смехотворно, даже няма да го обсъждам. Аман от комплексари, които се чудят как да се покажат по телевизията. Аман и от Ана Цолова, на това момиче, някои трябва да и забрани да се изказва на тема кино и интернет.

    И за Иван Ничев да кажа, че ни е "радвал" с едни от най-големите полюции последните няколко години. "Пътуване към Йерусалим", "Деца от восък" anyone? Give me a fuckin' breack"!!!

  52. ааа значи това за Black Swan не е истина … така ли .. понеже не съм гледал българският Черните Лебеди аз си го приех за чиста монета и дори изпитах капчица гордост !!!

  53. “Аз си правя филм само за мен и още двама интелектуалци, които я го разбират я не” – хахахахах това ми напомни на творчеството на видния ни поет Недялко Йорданов, който прави поезия за лично ползване хахаха

  54. Оформи се тук нещо интересно. Дамите поизлязоха от спора, праха се поуталожи и почнахме да се разбираме. Радва!

    @MadMax

    Напълно съм съгласен относно мнението ти за филма. С тази разлика, че за мен лично този филм е част от процес, който много ме кефи – комерсиализиране на БГ кино. Според мен т'ва е рецептата, пичове. Ние имаме нужда от комерсиално кино, защото реално комерсиалното кино храни онова, другото, дето си мислим, че го правим тука (примера с творчеството на Недялко Йорданов е много на място).

    Ако (Дай Боже) се научим да правим комерсиално кино на нивото на някои наши съседи, които мога да назова, току-виж сме почнали да избиваме "жалките" 1-2 милиона, дето дразнят толкова хора, заради продуктовото позициониране and whatnot…) Щото един-два милиона не са никак малко пари ,честно казано. И се събират трудно и бавно. Има един много популярен термин, който се ползва в Холивуд – "А million dollar picture" На практика едномилионния филм струва от порядъка на двеста – триста хиляди. За да ти дадат кеша, трябва да направиш страхотен филм (с възвращаемост) за около сто хиляди. За да ти дадат сто, трябва да направиш страхотен филм за около двайсет. Catch my drift ? Тук сме лигльовци и склонни да обвиняваме условията, които са срещу нас… това се отразява и на филмите, които правим – т.нар. реалистични филми. Онези, депресиращите, с най-популярната женска роля в БГ – на уличната проститутка, онези филми, дето така си ги милеем (съдя по някои от по-горните коментари) и явно си ги заслужаваме. Точно затова ще отнеме на режисьор между 2 и 5 години да сготви едно такова претенциозно лайно, вместо 2-3 месеца да си напъне пипето (ако може) и да направи някакъв евтин жанров филм, който е гледаем и става за широка публика… Така, че да – в някакъв смисъл това, което сега се случва много ми харесва – не е евтина продукция (макар, че ако беше, може би щеше и да е по-добър филм), но е жанров флик, а това е добре. Поне е начало. Peace out, brothers 🙂

  55. @Dorian Dante и Дринов

    За втори път виждам подкрепа на тезата че комерсиализацията би донесла успех на българското кино … интересна гледна точка, която сега като се замисля не е лишена от логика … но нека поразсъждавам на глас и ме поправете ако греша: идеята е че комерса ще предизвика по-голям интерес на зрителя, съответно повече посещаемост и оттам своеобразен кино ренесанс изразен в повече приходи, разнообразни идеи и новаторство … тоест да се научим да правим първо средняшко холивудско кино в БГ вариант и след това да се опитаме да твориме шедьоври в наш си стил … това ли е идеята ?

  56. @MadMax

    Не мисля, че някога ще можем да правим средняшко холивудско кино. Не и по начина по който го гледаме ежедневно, не. Като казвам комерсиално кино, нямам предвид непремено холивудското комерсиално кино. Въпреки, че има какво да се научи от него. Та ние не познаваме стандартната триактова сценарна структура и не можем да я прилагаме (или не искаме, 'щото сме артисти и не сме комерсиални, 'рииш ли), проектите, които влизат в НФЦ (и биват избрани, апропо) не са в приетия от индустрията сценарен стандарт (звучи тъпо, но е показател, повярвай ми), доскоро всички държаха да снимат на лента, щото е по-арт…. абе, един карнавал на илюзиите се върти тука, че правим нещо… според мен не сме достатъчно добри да правим средняшки филми на този етап (по холивудски стандарт), как по-дяволите ще правим класно европейско ?! Изключения има и аз ги разпознавам, но те си остават това – изключения.

    Правилно си ме разбрал. Но не съм толкова оптимистично настроен – не мисля, че може да стане overnight. Но поставянето на начало за жанрови образци (не блестящи, но прохождащи) е правилното лечение, според мен. И наблюденията ми са, че шепата хора, които правят кино последните години са стигнали до същото заключение, но за момента не можем да се отърсим от петнайсетина години пълни лайна. Много вода ще мине през центрофугата, докато изчистим киното си (и го превърнем в плявата, която са жанровите клишета, но това е друг разговор – те поне са гледаеми в световен мащаб и контролират стабилен пазарен дял в китайските авиолинии 😛 ). И всичко това – ще си е в наш стил, щото не можем да изгоним България от кръвта си толко лесно, нали ?

  57. Само имбецил, живял в пещера може да хареса този запек, който го пускат по кината като кино. Не се излагайте и не вадете доводи от гъза си. Филмът беше тотално падение. Не заслужава дори да бъде оплют.

  58. До MadMax!

    1) По първа точка грешиш. Националността на един филм за мен не е критерий, а по-скоро обстоятелствен факт. Тилт например е български, но не останах доволен от него. Не си заслужи парите според мен. От Източни пиеси също. Така че, не гледам филмите изключително заради "made in BG".

    2) Не комплексирам хората, които не са съгласни с мен, а които не се аргументират в позицията си. Казвам го за пети път.

    3) За да можем да говорим за "комерсиален" е добре първо да вникнем в смисъла на думата. Давам ти пример: Ако ти кажа, че любимия ми изпълнител е CJ Smooth, който не си го чувал ще искаш да чуеш негови неща и ще ти е интересен. Ако ти кажа обаче, че Lady Gaga ми е фаворита, ще кажеш, че съм комерсиален. Защо?! Защото "комерсиален" всъщност значи "масов". Ако нещо неизвестно стане изведнъж известно, всички "антикомерсиалисти" ще скочат, че въпросното нещо станало комерсиално и затова вече не струва. А за да е комерсиално, значи се харесва от много хора. Така че преди да използваш тази дума, я обмисли и запомни, че тя не непременно негативна.

    4) По горната точка ако киното ни се комерсиализира, това означава, че ще влязат много пари в него, което значи, че ще се увеличи продукцията, респективно конкуренцията и накрая – качеството. Без рекламата увисва засега, защото няма пари, но и не забравяй, че големите компании не са постоянни. Днес са ок на зелено да финансират, но утре режат бюджети и няма пари.

    5) Диалозите съм съгласен, че може би са мудни. Въпреки че има някои много добри моменти, има и слаби такива. В това отношение наистина търпи критика.

    6) Лора Чешмеджиева наистина имаше слабо изпълнение, но поне визията и малкото й реплики компенсираха. Захари, както казах в ревюто е на средното минимално задоволително ниво. Чак пък постен… Все пак той го играе по-free lifestyle guy без да му пука много.

    7) Джон Лоутън не пасваше много добре на действието, но в крайна сметка така са го решили, засега очевидно публиката не се дразни.

    8) В колко американски филми гледаме редовно голямата ябълка, която направо не очи вади, а боде?! Но не ги оплюваме, защото това е техния начин. Дали на гърба на лаптопа ще видя черна лента, скриваща логото или ще видя Vaio ми е все тая. Ти като излезеш на улциата да не би на всяка крачка да няма огромни билбордове, лога и т.н.?! Във филма вади очите, ако се вторачиш в тях. Без тези пари пада и качеството на филма, а с тях – просто на 7-8 момента виждаш марки за някакви секунди. А и в нито един момент не е имало лого/марка в центъра на зрителното поле, единствено в перфиерията. Цветовете им също бяха в тон с цялостния кадър. Така че "вадещи очите" е малко крайно.

    9) И аз си мисля, че филм може да се направи с малко пари, но само идеята не е достатъчна. Може само ако имаш в наличност качествена техника и достатъчно много на брой и верни приятели, които да се навият за жълти стотинки да ти бъдат асистенти, техничари и т.н. Защото без качествен екип – запомни, филм не става. Това мога вече от личен опит да ти го кажа.

    10) Тия шменти капели, че Black Swan бил с българска идея, къде ги чу?!

  59. @cervixrectum

    Пич, внимавай в разговора, недей да въсиш простотии. 😛

  60. @AceXe /Юлиян Спасов/

    За девета точка не съм много съгласен. Напълно убеден съм, че с достатъчно добър сценарий повечето уважавани прота ще се навият да работят за жълти стотиники, дет' викаш. Общо взето цялата кариера на Ароновски е базирана на много ниски бюджети (освен "Фонтанът", но тъй като той беше боксофис дизастър, от Фокс му орязаха джобните отново след това), като Pi струваше от порядъка на 30-40 К, преди да му дадат 3-4 милиона за Реквиема (тук говорим за бюджет + разпространение, remember). The Wrestler пък струваше шест милиона (и не е платил на Мики Рурк, не е платил на Спрингстийн, нито на Слаш за правата на парчетата). Black Swan пък струва дванайсет-тринайсет мил., (апропо, някой да даде линк за тази глупост, че е с бг идея, че ми стана много смешно). Имай предвид, че тук говорим за филми, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО излизат на екрани по цял свят, правят се и се дистрибутират с тази цел, т.е. парите дадени за тях са с много сигурна възвръщаемост и на практика спрямо онази там индустрия наистина са жълти стотинки.

    Та мисълта ми е следната (понеже пък и аз го знам от опит): хората се навиват да бачкат и безплатно, ако вярват в това, което правят и, че то си заслужава. Особено добрите професионалисти, които и без това имат сигурен paycheck 🙂

  61. И само информативно да допълня няколко заглавия:

    Blair Witch Project – бюджет от $35 000. Спечелил $248,300,000

    Лудия Макс -бюджет от $200 000. Спечелил $99,750,000

    Роки – бюджет от кръгло милионче. Върнал скромните $225,000,000

    Нощта на живите мъртви на Ромеро – бюджет от $114,000. Върнал над трийсет мил.

    Първия Хелуин – 325 000. Върнал над 70 000 000

    Американски Графити на Лукас – струвал около 700 000. Върнал $140,000,000

    Наполеон Динамит – бюджет от $400,000. Припечелил $46,000,000

    Петък 13 – Направен и диструбутиран за около 500 000. Върнати – 59,700,000

    В открити Води – струва половин милион. Върнал 52 и нещо.

    Once (Страхотен, страхотен филм!) Направен за 150 000. Върнал около двайсет милиона.

    Вездесъщият SAW. Струва милион и двеста. Върнал около 105 000 000.

    El Mariachi на Родригез – направен за около 7 бона (преди пост продукцията и диструбутирането) и финансиран изцяло от Родригез – върнал около два милиона.

    Сигурно има и други. Думата ми е, че доброто кино намира начин. Парите са средство. Пробелема е, че тук са основно средство за извинение защо един филм е зле направен.

  62. Да, ама американците произвеждат по 200 филма на година и нормално един от малките да е хубав и да прави пари. А ние като имаме по 3-4 (а доскоро бяха по 2-а макс) нямаме никакви шансове. Затова трябва да се правят филми.

    Ето един линк за Лебедюхите, където дори Ничев признава, че нямам много общо между неговия филм и този на Ароновски.

    http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=813075

  63. @Дринов, благодаря, man 🙂

    Прав си – тряя се правят филми. Но point-а ми беше, че се правят по 2-3 именно защото чакаме големите пари и ги събираме по пет години. Виждаш накъде бия, нали ? Ако Родригез беше чакал да му паднат пари от НФЦ, за да направи El Mariachi, щеше да почака, нали ?

  64. @Дринов

    А трябва!

    Всъщност като се замисля, не съм много сигурен, че държавните пари са хубаво нещо, що се отнася до кино … без тях, хората досега щяха да са се научили да се оправят сами

  65. @Дринов

    И моето мнение че субсидиите са нещо пошло, което по скоро пречи отколко развива индустрията. Защото както забелязах в сайта на НФЦ субсидията почти покрива милион … познавайки нашата типично балканска природа повечето хора се чудят как да приберат милиончето, отколкото как да произведат някакъв успешен продукт. По скоро ако ще има някаква държавна помощ, би трябвало да не е под формата на субсидия, а под формата на безлихвен кредит (тоест създателите да имат едно на ум че средствата трябва да се връщат, тоест продукта трябва да е достатъчно добър за да привлече достатъчно голям броя зрители). Въпреки че като се замисля не знам как такъв безлихвен кредит може да бъде обезпечен …

    Сами знаете какво представлява една снимачна площадка … 3-4 гардеробиери, 15 човека осветители, 7 продуцента, режисьор и 5 асистента, кетъринг, монтажисти, оператори и т.н. паплач, която ако снимам филм със собствени средства ще бъде редуцирина в пъти … знаете как се промени стандарта на хонорарите покрай чуждестранните продукции и съм сигурен че нашият стандарт не е кой знае колко по нисък … искам да кажа че със сигурност един нормален български филм може да бъде сниман с невероятно малко средства. Някой има ли представа колко пари са това 2 милиона лева (средният бюджет на бг филм от последните години) … това са страшно много пари, които 80% отиват за хонорари на една раздута маса от напълно ненужен екип …

    Имам чувството че както всичко в БГ, когато стане дума за субсидиране, се измислят невероятни и елементарни схеми, които работят вече години по нашата географска ширина главно поради споделения интерес на бенефициента и субсидиращия ….

  66. @AceXe

    В американските филми продуктовото позициониране наистина се използва (веднага се сещам за "Аз, Роботът" и неприкритата реклама на Audi, Converse и JVC, както и още един куп филми веднага ми излизат в съзнанието като пример), но там стандартът е различен и ние приемаме че наистина масово се използват продуктите на Apple (което не е далеч от истината), че е напълно нормално Дж.Бонд да се вози само в БМВ в някои от сериите или в Aston Martin в други … просто светът е различен. В по-горния си коментар до Дринов, споделям мнение че не са нужни чак толкова средства за да бъде заснет Love.Net (например), не е нужно на всяка цена да се използва продуктовото позициониране още повече в условия на субсидиране (но в крайна сметка наистина малко са хората които биха се отказали от допълнителни ресурси … дори и аз ако съм пределно честен бих се възползвал :)). Може би в един друг жанр, рекламата няма да дразни така, дори би имала положителен ефект … но както и да е .. не е това основния проблем на филма, както казах просто е част от брънката.

    А относно слуха за Черния Лебед, попаднах на една статия която загатваше тази възможност, след което потърсих запис от интервюто на Ани Цолова, изгледах го и понеже не съм филма от 84-та година приех това за чиста монета. Очевидно съм се предоверил и по запознати от мен веднага отрекоха този слух, така че грешката е моя. 🙂

    @Dorian Dante

    Абсолютно съм съгласен с теб, наистина ще мине доста време преди да достигнем ниво, при което даден проблясък на качество няма да се счита за нещо изключително, а например напълно резонно. Въпросът е да се налучка правилният път, а не да се въртим в кръг и единственото развитие е да бъде това на егото на продуцентите 🙂

  67. MadMах, много удачно отвори темата за продуктовото позициониране. По света още от преди 30 години се използва въпросния embedded marketing. "Hello Moto" се пуска, без дори да се показва марката на тела. А сички го знаем – брилятно вмъкване.

    В България беше разрешено миналия януари при промяната в ЗРТ. Преди това беше извън регламента – не случайно Нова беше глобена заради издънка с алкохол от BB1. В същото време онея лапачи от СЕМ не санкционират "Усещане за Мерелин", щото "не можем да следим всичко". Типична родна порнография.

    И да, това е един от начините за финансиране на филмите. То е ясно, че продуценти нямаме, още по-малко сериозни субсидии. Стъклен Дом добре се насочи към "ВИЗА", но пък М. Лондон просто пресоли манджата.

    И понеже темата ме вълнуваше, преди време доста се бозих над сериозен материал. Ако ви е интересува и вас: http://damusenevidi.blogspot.com/2010/04/product-

  68. @MD…

    Уоу! Сериозен материал, наистина!

    @MadMax

    Навсякъде по-света има един или друг вид субсидиране – я от държавата, я от някоя фондация, организация или "уотевър". Което не е лошо, въпроса е, че при нас нещата са опошлени от крадци, неграмотници, не разбиращи нищо от кино и от тъпи чиновници.

    За кредитите не знам. Сигурен съм, че много хора взимат такива за да си направят филма, но според мен трябва да има организация която да дава безвъзмездно пари за изкуство, не да заема.

  69. Аз малко не съм agree с теб Дринов. Ще ти обясня защо: Допреди три години 2/3 от контрольорите в София са били на граждански, а не на трудов договор и съответно заплащането им се е формирало от "оборота", който правят. Затова и дотогава имаше големи скандали по спирките, стигаше се до боеве и ако попаднеше на такъв контрольор, за нищо на света не те пускаше. Сега обаче контролите са само на трудов и заплащането им е на твърда заплата, независимо от оборота. Сега да си видял върли скандали?! Мен поне пет пъти са ме пускали без проблем, защото им е все тая, след като заплатата е фиксирана. Не се борят да си свършат работата качествено.

    По същия начин ако има фондации, които да финансират, то въпросното финансиране трябва да се изчислява по някакъв индекс на базата на досегашната работа на продуцента, оборотите, които е направил и т.н. Ако е дебют някакъв процент, примерно 1/3 от финансирането да е в кредит. Защото иначе се получава същия модел като горе. Той знае, че дали ще направи як филм или не, тия два милиона ги има твърдо.

  70. Никой не взима пари за да прави тъп филм! Никой!!! Всеки иска да направи нещо готино. Така че, този довод, макар и верен, се обезсмисля. Освен! Ако не иска просто да открадне парите, тогава трябва да има договорни санкции!

  71. Аз съм твърдо против държавната субсидия, поради следните причини:

    – навсякъде субсидията е част от цялостното финансиране, имам предвид само проектите в България, защото за тях съм запознат, примерно субсидия в различините сфери на икономиката не надвишава 25% и единствено в особено редки случаи се допуска 50% грант (за сравнение субсидията в нашето кино е 80%). Идеята е проектът да се развие като се ангажира финансово и субсидираният, и по този начин се гарантира интереса проектът да се развива компетентно и да се цели не само усвояване на средства а успешен завършек и възвращаемост. Във финансираните проекти се търси обезпечаване на финасовите средства с материалните активи, нужни за проекта … въпросът в случай с киното е по специфичен, защото не съществуват материални активи а само едно авторско право, което в случай на некадърно изпълнение не струва нищо.

    Смятам че субсидия е пошла практика, просто защото държавата ни не е на този етап на развитие за да финансира киното … имаме много други социални, инфраструктурни и административни сфери които се нуждаят много по спешно от финансиране, отколкото киното (не че не е нужно финансиране, но разбирам всичко друго да ни е наред и тогава да се подпомогне кино индустрията по този начин). 80% субсидия е прекалено много, защото ангажимента на бенефициентите е прекалено малък … те много добре знаят че другите 20% могат лесно да бъдат набавени чрез продуктово позициониране (примерно) или други способи, които не предразполагат финансова ангажираност.

    – едно от възможните решения е безлихвеният кредит (но и това решения трябва да бъде структурирано в условията на спецификата)… практиката е такава, че в другите сфери безлихвеният кредит може да достигне дори 100% от финансирането, но отново там има обезпечаване с материални активи, добити за нуждите на проекта. Тоест при неизпълнение на проекта в рамките на очакванията, финансиращата институция става притежател на тези активи. В киното, както е видно няма материални активи а само авторско право, и не знам как може да бъде променена системата така че финансиращият за бъде гарантира вземането си.

    – друго възможно решение е формирането на организации, които да финансират киното, като съответно получават данъчни облекчения (въпреки че държавата ни наистина е една от Европейските страни където наистина може да се говори за данъчен рай). Примерно, съществуват български фирми или седалища на чужди компании ситуирани в страната ни, които плащат милиони данъци, с подходящи данъчни облекчения тези компании могат да бъдат стимулирани да финансират киното (въпреки че за тази схема се говори от години като начин за финансиране на спорта, но все още не се прави нищо).

    – съществуват още много способи и начини да бъде осигурено финасиране и съответно подходящо пласиране, с цел приходи, но каквото и да се приеме като практика, схемата трябва да бъде една:

    финансиране срещу някакъв вид обзепечаване и след това връщане на вложените инвестиции … по този начин се осмисля работата на екипите, качеството и стремежа за развитие … всеки ще има интерес да прави качествено кино, за да може да върне инвестициите, да реализира достатъчно количество приходи (което в крайна сметка е целта на всеки един проект) …. при успешен проект, вече и отношение на финансиращата институция е различно, има доверие и някакъв имидж, който не трябва да се пренебрегва

    има още много детайли, които да бъдат изредени и ми изникват като подходящи възможности, но предполагам че това е мислено от много повече мозъци и има някакви доводи за или против, които е възможно да не се досещам на първо четене … както и да е ..

  72. Уоу, MadMax, убеди ме! 🙂

    Между другото, тук не трябват само икономически познания, и други неща трябват. 🙂

  73. Задължително трябват и други познания, това е безспорно. Но както всичко в съвременният свят киното се прави за пари, в някои държави правенето на пари от кино е изкуство, а ние влагаме пари уж че правим изкуство, това според мен е разликата която ни убягва.

    Нека приемем че НФЦ е организация която има политика на филмовите компании (дали европейски или американски – няма значение), чиято политика е финансиране на филми с цел печалби и най-важното – организацията се самоиздържа. Идва при тях един режисьор или продуцент и пресентира желанието си да заснеме филм със съответен обещаващ сценарий, представя един предварително подготвен бизнес план (не съм сигурен че е удачно това име, но съвсем произволно го използвам), където са описани нуждите за реализацията на снимките: екип (еди колко си души), срок на снимките, разходи (хонорари на актьори, екип, кетъринг, наем на техника, реклама и пр.). Същият режисьор или продуцент в този бизнес план представя и прогноза: в България се очакват еди какви си приходи от киноразпространието, еди какви си приходи ще влезнат от ТВ разпространение, допълнителни приходи от чуждестранно разпространение (за целта е нужно да се представят и подписани намерения от чужди тв, компании и пр.), еди каква си сума от продуктово позициониране 🙂

    Най накрая на бизнес плана се вижда съотношението разходи-приходи (примерно филмът може да се снима за 500 000 лв, прогнозните приходи приблизително 700 000 лв). НФЦ решава да инвестира в този режисьор/продуцент и му предоставя сумата. След неопределено време и грандиозен успех в БГ филмът е на печалба не с 200 а 300 хиляди, НФЦ е доволна че си е върнала инвестицията и реализирала печалби, продуцентът е доволен че е изградил име и получил някакъв процент от печалбата на филма и всичко е розово и цикълът се завърта отново. Следващият път режисьорът/продуцентът се ползва с доверието на НФЦ и му се отпуска по-голяма сума за филм, договорил е по-висок процент за себе си и пр.

    При този вариант никой няма интерес да не направи добър продукт, НФЦ иска да реализира печалби, режисьорът иска да успее за да отвори врати за бъдещи свои проекти и т.н. Не съм сигурен че това е най-добрата схема, но на пръв поглед схемата е предпоставка за увеличаване на конкуренцията, а както знаем конкуренцията пък е предпоставка за увеличаване на качеството.

    При сегашната ситуация няма никаква конкуренция. Стои си някой директор в НФЦ и казва на продуцента: ще ти финансирам филма, но от тези 900 000 лв ще ми преведеш 100 000 лв в тази банкова сметка. И този същият директор не го интересува дали филма ще бъда на печалба или не защото знае че за следващата година има предварително договоре бъджет,

  74. оф …. отново без да искам натиснах копчето и постнах мнението си без да съм обобщил 🙂 🙂 🙂

    Да се върна на директора … та тоя мастит чичко, знае че следващата година ще има съответната сума от държавата за да субсидира филми. В другият случай, когато НФЦ се самоиздържа (тоест е частно предприятие) директорът ще има интерес да финансира само най-обещаващите проекти.

    Та целта на по-горният ми ферман е да споделя размислите си относно структурата на финансиране, която според мен ще промени качеството. Според мен прилагането на пазарния принцип в българското кино е предпоставка за успех.

    Малко се отплеснах, за което се извинявам ако съм досадил на някой. 🙂

  75. @MadMax

    Досади, ама си прав 🙂 Въпроса е какво можем да направим по въпроса, а ?

  76. Можем типично по български да пием по една бира и да набием жената хахахахахахха

  77. закъснял филм! трябвало преди 10 год. поне да се направи,за да е модно,актуално:) и да покаже някои неща в нета…

    сега просто отразява реалността от минало и настояще…

    българските съвременни филми,сериали чисто и просто ОТРАЗЯВАТ РЕАЛНОСТТА, а един филм трябва да накара

    зрителя да МЕЧТАЕ, т.е. да си кажем: "еее, като на кино!"

    а в случая можем да си кажем: "хм, че то си е реалността!"

    т.е. реалността ние си я виждаме всеки ден и няма много смисъл да я и филмираме:)

    просто са направили един документален филм:)

  78. MadMax,

    Тук съм съгласен с теб (невиждано). НФЦ не е свежа и чисто работеща структура както са западните компании, а е продукт на тежката ни и тромава държавна администрация. Според мен SIA и MIRAMAR, може би и Chouckov Brothers вървят в посока да забогатеят и да започнат да финансират сами филмови заглавия и да работят на принципа на западните компании, а не да разчитат на държавно финансиране. Но пак казвам това е само предположение.

    brigante,

    И си прав и не си прав… От една страна аз също мисля, че така нареченето реалистично кино пак трябва да съдържа 10% фикция, за да ни отдели от чистата реалност. Но и не забравяй, че този филм разказва няколко човешки истории, които вероятно са се случили само на много малък процент от публиката. За останалите е интересно, защото не са имали възможността да преживеят тези истории и филма е добър начин за това.

  79. MadMax, ти да не си някой нереализиран актьор които се е явил на кастинга на филма за някоя от ролите, но не е бил одобрен.Такъв яростен опит да обедиш хората тук, че филма не става, е доста съмнителен.

  80. @ steisi

    ХА Нямам нищо общо с актьорството, нито работя в сферата на киното … аз съм просто един фен и изобщо не се опитвам "яростно" да убеждавам хората, че филма не става. Излагам си мнението, което мисля че е целта на тези дискусии. В крайна сметка никой не е имунизиран от проява на лош вкус … включително и аз.

    *обедиш = убедиш

  81. AceXe /Юлиян Спасов/,

    да, съгласен съм с това, което написа: …"Но и не забравяй, че този филм разказва няколко човешки истории, които вероятно са се случили само на много малък процент от публиката. За останалите е интересно, защото не са имали възможността да преживеят тези истории и филма е добър начин за това."…

    …и да си допълня сега: мисля, че все пак е по-добре да има бг кино, отколкото да няма:) и все пак този филм ще остане нещо като класика в жанра (аз си го наричам жанр "виртуална романтика" ха-ха)

    след години ще стане ясно дали филма има стойност(все пак е първият такъв бг филм)

    а филма би бил полезен на подрастващите…то на нас по-възрастните дето сме ги преживели тези 4атове и срещи от нета няма к'во да ни е интересно:) само спомени ми навява тоз' филм ха-ха-ха:)

  82. аз се прецаках и го гледах днес 🙁 не ми хареса имах по-големи очаквания.

  83. Снощи го гледах –

    СУПЕР ФИЛМ – не мога да повярвам че е правен от българи – БРАВО БРАВО БРАВО

  84. ок филма е хубав 🙂 само не успях да разбера защо не сте му сложили ограничение на вьзраста много сам вьзмутена от това че бях задьлжена да гледам едва ли не порно с деца на вьзраст 9 / 10 години просто нямам думи иначе евалата за филма …

  85. бреиии тоя филм .всички искат секс брее и добре че актриските бяха хубвички че поне гледахме дупенца на голям екран.все пак браво продължавайте с тоя дух

  86. как се казваше песента която толкова издирваха Йо и англичаните????

  87. Благодаря ви!

    Ето че започна да се случва!

    Великолепното възраждане на българската култура, а в частност на българското кино!

    Докато другите хленчат, че само липсата на пари им пречи, иначе биха създали шедьоври, вие сте създали своя!

    Прекрасен филм, в който нищо не липсва, нищо не те дразни, нищо не е преекспонирано!

    Тази думичка "нищо" чак на мен ми избоде очите. Похвала чрез отрицание – странна стилистика. Но то е защото все бяхме свикнали да преглъщаме с компромиси приемливите проявления на нашето кино, нали все пак си е българско. Бяхме свикнали снизходително да се самоуспокояваме, че те още се учат, че по-нататък ще спретнат нещо по-добро.

    Е, вие сте го спретнали по такъв невероятен начин, че летвата, която вдигнахте пред носовете на колегите си, е убийствено висока.

    Желая ви много международни успехи, защото смятам, че ги заслужавате!

    Желая ви много, ама още много повече да се говори за вашия филм в самата България и да не спира да се върти по кината, защото филмът ви е прекрасен, а едва му обърнаха внимание в медиите и сметнаха, че с едно анонсиране в някое студио са си свършили работата. Как така, боже, хубавото не може да получи повече отразяване, ако не е с нещо и скандално!!!

    Днес гледах филма и веднага ви пиша, но… пак ще го гледам!

    Галина Златарева

  88. @ Галина Златарева: ‘Прекрасен филм, в който нищо не липсва, нищо не те дразни, нищо не е преекспонирано!’
    Zaradi takiva, predizvikvashti nausea izhvarlyaniya, nie nyamame i nyama da imame kino na naistina visoko nivo. Napulno sam saglasna s komentarite na Madmax, Gabriella i nyakoi drugi, koito savsem pravilno zabelyazvat nedostatatsite na tozi film. S edno neshto ne sam saglasna – che Hristo Shopov igrae dobre. Spored men NIKOY ot aktyorite ne izpalnyava dobre rolyata si (osobeno onazi aktrisa, koyato se boreshe s angliyskiya, osven s rolyata si); tolkova sa slabi (kakto se izrazi nyakoy po-gore – ‘potresavashti’) che iskah da napusna zalata oshte v parvite minuti. Kam tova se dobavi tromaviya dialog, dosadnata, nespirna muzika, kamerata, koyato mozheshe da prevarne poyavilata veche se nausea v povrashtane (bulgarskite operatori i rezhisyori ne mogat da razberat, che less is more i che dvizheniyata na kamerata i drugi izpolzvani bezrazborno trikove tryabva da sa obosnovani, a ne beztselni). Kolkoto do interiorite i oblekloto, te sa absolyutno netipichni dori i za po-bogatite bulgari, v smisal, che nashte novobogatashi imat dosta dolnoproben vkus. S tova ne iskam da kazha, che interiorite i kostyumite byaha mnogo iziskani; naprotiv, naprimer obzavezhdaneto izglezhdashe kato ot nyakakav katalog na magazin za mebeli i v takav smisal beshe izkustveno i nerealno. Izobshto, filma dava edna falshiva predstava za Bulgaria. (A pak plashtaneto s cellphone napravo me srazi!)
    Idva mi na um rumanskiyat film ‘4 mesetsa, 3 sedtmitsi i 2 dni’ – eto vi edin prevazhoden film, koyto te potrisa dalboko, bez nikakvi izkustveni trikove, bez luskavi obstanovki i aksesoari. Imame mnogo da se pouchim. No za sazhalenie i nashta publika e mnogo nevezha i shte stava vse po-neorientirana v rezultat na holivudskata dieta, na koyato e podlozhena. Zatova, kogato zriteli, kato gorespomenatata gospozha Zlatareva, vidyat edna takava boza, podrazhatelna i pulna s vsyakavi klisheta ot nay-dolnoprobnite amerikanski filmi, te shte reshat, che gledat ‘prekrasen’ film.

  89. Гледайки представянето имах предчувствието,че това е наистина филма на 2011г. и тайно се надявах че е така..Пуснах си с чиста съвест SMS-чето и наистина получих перфектно обслужване…влизане без проблеми перфектно качество …но към какво….към пълното разочарование за лош сценарии.Тайно се надявах ,че тази нова и актуална и недокосната досега тема ще даде възможност дори за некадърен сценарист да постигне добър успех.Освен разхвърляният и непоследователен замисъл на случващото се срещнахме с вече добре познатите теми за развитие на действието напомнящи ни на филм с Мег Раян от преди доста години..Искрено съчувствам на хората,които ще дадат своята лепта за поредно некадърно творение на нашето кино…
    Чудесни известни актьори..но за съжаление те играят това,което някой им е написал….Всичко това пиша със съжаление..повярвайте..Наистина бих се радвал да мога да напиша хубави думи за български филм..

  90. „Съдът на Европейския съюз (СЕС) премахна от арсенала на звукозаписната индустрия едно от основните й оръжия – настояването доставчиците на интернет да блокират технологиите за онлайн размяна на файлове.“
    източник: h t t p : / / it.dir.bg/news.php?id=9993575
    Освен това точнона тоя филм началото трябваше да има шапка „Уважаеми клиенти, в продуктовото позициониране има филм“. Който освен това е закъснял с 10 години, пълен е с клишета а с малки изключения актьорите играят изключително гипсирано.
    Все пак филмът има два огромни плюса…български е и е със Захари Бахаров.

  91. По голяма „нашенска“ боза не бях гледал от времето на“вампири талъсъми“ и „бащата на яйцето“.Невероятно пошъл сценарии и измъчен сюжет.Дооста пари са изпрали някой връзкарчета май.

  92. Току що имах удоволствието да гледам Филма Ви. Благодаря от сърце !